"Δια πυρός και σιδήρου" πέρασαν οι Νάγκετς (photo)

Οι Ντένβερ Νάγκετς κατάφεραν με αρκετή δυσκολία να νικήσουν 90-86 τους Σαν Αντόνιο Σπερς και να πάρουν το εισιτήριο για τα ημιτελικά της Δύσης, κάνοντας το 4-3 στη σειρά. Στον επόμενο γύρο, οι Νάγκετς θα αντιμετωπίσουν τους Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς.

Τα “σπιρούνια” κατάφερα να φτάσουν σε απόσταση ενός καλαθιού (88-86), στα 52’’ πριν το φινάλε του αγώνα, πραγματοποιώντας μια εντυπωσιακή αντεπίθεση στην τελευταία περίοδο. Εκεί όμως, ο Μάρεϊ σκόραρε στα 36’’ και στη συνέχεια ο Ντε Ρόζαν δεν κατάφερε να βρει στόχο για να μειώσει για την ομάδα του.

Κορυφαίος
για τους νικητές ήταν για μια ακόμα φορά ο Νίκολα Τζόκιτς, ο οποίος σημείωσε triple double με 21 πόντους, 15 ριμπάουντ και δέκα ασίστ, σε 43,27 λεπτά συμμετοχής. Στους 23 πόντους ο Τζαμάλ Μάρεϊ και στους έντεκα πόντους ο Γκάρι χάρις. Οι γηπεδούχοι είχαν συνολικά 2/20 σουτ τριών πόντων στο συγκεκριμένο ματς.

Από την άλλη πλευρά, ο Ρούντι Γκέι σημείωσε 21 πόντους για τα “σπιρούνια”, ενώ οι Ντε Μαρ Ντε Ρόζαν και Μπριν Φορμπς σημείωσαν από 19 πόντους. Ο Λα Μάρκους Άλντριτς σημείωσε double double με 16 πόντους και έντεκα ριμπάουντ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 6/23 σουτ τριών πόντων στη συγκεκριμένη αναμέτρηση.

Οι πόντοι:

Νάγκετς: Κρεγκ 7, Μίλσαπ 9, Τζόκιτς 21, Χάρις 11, Μάρεϊ 23, Μπίσλεϊ 4, Μόρις 7, Μπάρτον 3, Πλούμλι 5

Σπερς: Ντε Ρόζαν 19, Άλντριτς 16, Ποέλτι 2, Φορμπς 19, Ουάιτ 4, Γκέι 21, Μάιλς 5