Μπασκόνια-Φενέρμπαχτσε 80-79: Με ήρωα τον Χάουαρντ χτυπά τετράδα (highlights)

Ήρωας του αγώνα ο Χάουαρντ, ο οποίος με τρίποντο επτά δευτερόλεπτα πριν το τέλος έδωσε το προβάδισμα και τη νίκη στους Βάσκους. Νωρίτερα ο Τάιλερ Ντόρσεϊ είχε βάλει τους Τούρκους μπροστά στο σκορ, ωστόσο αυτό δεν ήταν αρκετό για το σύνολο του Δημήτρη Ιτούδη.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και με όπλο τους την άμυνα κατάφεραν να κλείσουν την πρώτη περίοδο στο +8. Η Μπασκόνια δεν μπόρεσε να βρει λύσεις επιθετικά και για πέντε λεπτά έμεινε χωρίς πόντο με αποτέλεσμα το 8-8 να μετατραπεί σε 8-18. Το καλάθι του Χάουαρντ

στην εκπνοή του δεκαλέπτου σταμάτησε την περίοδο… λειψυδρίας.

Οι γηπεδούχοι μπορεί για πέντε λεπτά να τα είχαν… σπάσει, αλλά σε παρόμοιο διάστημα στο δεύτερο δεκάλεπτο έβλεπαν το καλάθι σαν βαρέλι. Το 19-31 του 13’ έγινε 36-35 στο 18’ με τον κόουτς Ιτούδη να βλέπει την ομάδα του να μην μπορεί να σταματήσει τους Βάσκους του Ιβάνοβιτς.

Τα επόμενα δύο δεκάλεπτα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες. Ο Ρογκαβόπουλος στην επανεμφάνισή του στα παιχνίδια της Μπασκόνια στην Euroleague πραγματοποίησε καλή εμφάνιση και αν δεν είχε χρεωθεί με τέταρτο φάουλ θα μπορούσε να είχε αγωνιστεί περισσότερο από τα 18 λεπτά που έμεινε στο παρκέ. Στα τελευταία δευτερόλεπτα «έσπασαν» καρδιές με τον Χάουαρντ να οδηγεί την ομάδα του στη νίκη. Ο Γκούντουριτς με πέντε σερί πόντους προσπάθησε να οδηγήσει τη Φενέρ στο «διπλό», αλλά δεν τα κατάφερε. Ο Σέρβος έκανε φάουλ στο εύστοχο τρίποντο του Χάουαρντ που διαμόρφωσε το τελικό 80-79, ενώ στην τελευταία φάση δεν μπόρεσε να βρει στόχο στο σουτ που επιχείρησε…