Αθλέτικ Μπ. – Ρεάλ Μ. 1-2: Με μπροστάρη το Μπενζεμά

Ήταν ένα ονειρώδες πρώτο δεκάλεπτο για κάθε ποδοσφαιρόφιλο αυτό στο Σαν Μαμές στο ματς της 21ης αγωνιστικής στη Λα Λίγκα, το οποίο διεξήχθη νωρίτερα λόγω της συμμετοχής των δύο ομάδων στο Σούπερ Καπ Ισπανίας.

Η Ρεάλ Μαδρίτης με δύο γκολ του Καρίμ Μπενζεμά βρέθηκε να προηγείται με 2-0 στο έκτο λεπτό. Μάλιστα το πρώτο τέρμα του Γάλλου ήταν σπάνιας ομορφιάς την οποία ζήλεψε ο Οϊχάν Σανσέτ και με υπέροχο σουτ στο ένατο λεπτό μείωσε για την Αθλέτικ.

Αυτό ήταν το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου το οποίο έμεινε μέχρι το τέλος του ματς, καθώς στο δεύτερο ημίχρονο ήταν οι δύο τερματοφύλακες που κέρδισαν το χειροκρότημα. Ο Αγκιρεθαμπάλα που διατήρησε σε δύο περιπτώσεις τις ελπίδες της ομάδας του σταματώντας τον Αζάρ και τον Κρος και ο Κουρτουά ο οποίος επενέβη στο 85ο λεπτό στην τελική του Νίκο Γουίλιαμς για να αποτρέψει την ισοφάριση των Βάσκων.