Αρμάνι Μιλάνο-Ζάλγκιρις 70-83: Colpo grosso μέσα στο Μιλάνο (highlights)

Αν και προέρχονταν από 5 ήττες στα 6 προηγούμενα παιχνίδια της η Ζάλγκιρις με ενεργοποιημένο το αμυντικό φίλτρο, κράτησε το Μιλάνο στους 70 και πήρε την 5η νίκη της σε 11 αγωνιστικές.

Άμυνα από ατσάλι

Στο πρώτο δεκάλεπτο ουδεμία ομάδα κατάφερε να ξεφύγει, ο Ουλάνοβας έκλεισε την πρώτη περίοδο με 11 πόντους (πέτυχε τους 8 πρώτους της ομάδας του) με τους Ιταλούς να έχουν προβάδισμα βραχείας κεφαλής με 19-18. Ωστόσο στη δεύτερη περίοδο οι παίκτες του Μακσβίτις βελτίωσαν κατά πολύ την άμυνά τους, πήραν 11 πόντους από επιθετικά ριμπάουντ, με τους Έβανς, Χέιζ να ενεργοποιούνται

στο επιθετικό κομμάτι έφτασαν τη διαφορά στο +11 (29-41) και πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 10 πόντων, 31-41, καθώς ο Μίροτιτς είχε μόνο 6 πόντους από τη γραμμή και συνολικά το σύνολο του Μεσίνα είχε 1/11 τρίποντα.

Η προίκα ήταν αρκετή

Όσο κι αν προσπάθησε το Μιλάνο να επιστρέψει στο παιχνίδι, η ομάδα του Μακσβίτις δεν τρόμαξε, διατήρησε την αυτοκυριαρχία της φτάνοντας δίχως άγχος στη μεγάλη νίκη με 70-83, έχοντας ως πρωταγωνιστές τον πανταχού παρόντα Ουλάνοβας (20 πόντοι, 5 ασίστ, 32 στην αξιολόγηση) τον Έβανς με 19 πόντους και τον Σμιτς με 16 πόντους (4/5 τρίποντα). Από τους Ιταλούς ο Σιλντς είχε 21 πόντους, ο Μίροτιτς 14 (αλλά με 3/9 σουτ), 11 οι πόντοι του Χολ.