Άντερλεχτ – Σέρκλ Μπριζ 2-0: Κρατάει μόνο τη νίκη (highlights)

Σ’ ένα παιχνίδι κακοποίηση του ποδοσφαίρου η Άντερλεχτ κατάφερε να επικρατήσει με 2-0 της Σερκλ Μπριζ και να μειώσει τη διαφορά από την πρώτη Ουνιόν στους 6 πόντους, μένοντας μόνη δεύτερη με 42β.

Στο πρώτο ημίχρονο μέχρι και ο κόσμος δεν άντεξε αυτό που έβλεπε και παρά το γεγονός οτι η Άντερλεχτ ήταν μπροστά στο σκορ με 1-0 από το 10′ με γκολ του Ντρέιγες, γιούχαρε τις δύο ομάδες για τα συνεχόμενα λάθη ακόμα και σε πάσες στα τρία μέτρα. Χαρακτηριστικό είναι το μόλις 60% επιτυχημένων πασών της γηπεδούχου ομάδας και το 50% της Μπριζ. Σχεδόν οι μισές πάσες ήταν λάθος.

Το 2-0 έγινε στο 52ο λεπτό από τον παίκτη που μπήκε ως αλλαγή στο παιχνίδι, αντί του Ντόλμπεργκ, τον Αργεντινό Βάσκες. Ο μικρός έδειξε πως ξέρει μπάλα από το κοντρόλ και μόνο, αλλά και το τελείωμα της φάσης ήταν άριστο, από την ασίστ του Βέρσχερεν.