Αγγλία – Ιράν 6-2 : Τα λιοντάρια βρυχήθηκαν

Τέλος σε ένα δεκάλεπτο

Η Αγγλία μπήκε στο γήπεδο με πατημένο το γκάζι και έκλεισε τους Ιρανούς στην περιοχή. Φωνές για πέναλτι νωρίς στον Μαγκουάιρ και ένα δοκάρι στο 32ο λεπτό με την ομάδα του Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ να πιέζει αφόρητα τους Ιρανούς που έχασαν και τον βασικό τερματοφύλακα Μπεϊρανβάντ λόγω τραυματισμού.

Ακολούθησε ένα δεκάλεπτο ρεσιτάλ των λιονταριών που καθάρισαν το ματς.

Το πρώτο γκολ πέτυχε ο Μπέλιγχαμ (35′) που ήταν παράλληλα και το πρώτο του με την φανέλα της Αγγλίας… το δεύτερο ένα καταπληκτικό σουτ

του Σάκα (43′) και αφού σκόραρε και ο Στέρλινγκ (45+) όλοι κατάλαβαν ότι οι Άγγλοι δεν θα έχουν πρόβλημα να φτάσουν στο τρίποντο.

Το ημίχρονο τελειώσε με την Αγγλία να έχει 82% κατοχή μπάλας. Τι άλλο θέλετε να ξέρετε;

Άνετα ως το τέλος

Σε άλλα νέα… δεν άλλαξε κάτι στο δεύτερο ημίχρονο. Το Ιράν άλλαξε την εκατοστή πάσα του στο ματς στο 65ο λεπτό της αναμέτρησης. Οι Άγγλοι είχαν πενταπλάσιες και μέχρι εκείνο το σημείο πέτυχαν άλλο ένα γκολ με τον Σάκα (64′).

Μετά άρχισε η χαλάρωση… το Ιράν μείωσε με τον Ταρέμι (66′)… και ήρθαν και οι αλλαγές για να επιστρέψει η ζωντάνια στην ομάδα.

Συγκεκριμένα δευτερόλεπτα μετά την είσοδό του στο γήπεδο, 49” για την ακρίβεια, ο Ράσφορντ σκόραρε με την πρώτη του επαφή με την μπάλα για να σημειώσει το 5-1 (71′). Το τρίτο πιο γρήγορο γκολ στην ιστορία των Παγκοσμίων κυπέλλων από αναπληρωματικό.

Φινάλε για τους Άγγλους με ένα ακόμη γκολ από τον Γκρίλις στο ενενηκοστό λεπτό μετά από ασίστ του Γουίλσον για το 6-1. Εντυπωσιακό πως όσοι σκόραραν για τα λιοντάρια πέτυχαν το πρώτο τους γκολ σε Παγκόσμιο κύπελλο.

Τελικό αποτέλεσμα 6-2 με τον Ταρέμι να σκοράρει για δεύτερη φορά στο 13ο λεπτό των καθυστερήσεων (!!!) από το σημείο του πέναλτι.

Αγγλία (4/2/3/1) : Πίκφορντ – Τρίπιε, Στόουνς, Μαγκουάιρ (70′ Ντάιερ), Σο – Μπέλιγχαμ, Ράις – Σάκα (71′ Ράσφορντ), Μάουντ (71′ Φόουντεν), Στέρλινγκ (71′ Γκρίλις)- Κέιν (75′ Γουίλσον)

Ιράν (5/4/1) : Μπεϊρανβάντ (19′ Χοσεΐνι)- Μοχαράμι, Πουλαριγκάνι, Τσεσμί (46′ Κανάνι), Χοσεΐνι, Μοχαμάντι (63′ Τοράμπι) – Τζαχάνμπακς (46′ Γκολιζάντε), Νουρολάχι (77′ Αζμούν), Καρίμι (46′ Εζατολάχι), Χάτζισαφι – Ταρέμι

2ΟΣ ΟΜΙΛΟΣΒΑΘΜΟΙΑΓΩΝΕΣΤΕΡΜΑΤΑΑΓΓΛΙΑ316 – 2Η.Π.Α.000 – 0ΟΥΑΛΙΑ000 – 0ΙΡΑΝ012 – 6

Αγγλία – Ιράν 6-1 (1-0 35′ Μπέλιγχαμ, 2-0 43′ Σάκα, 3-0 45+ Στέρλινγκ, 4-0 64′ Σάκα, 4-1 66′ Ταρέμι, 5-1 71′ Ράσφορντ, 6-1 90′ Γκρίλις, 6-2 90+13 Ταρέμι)