Ανέβηκε στο δεύτερο η Λιόν και «καθάρισε»…

Η Λιόν μετά τον αποκλεισμό της στο Τσάμπιονς Λιγκ από τη Μπαρτσελόνα βρίσκεται σε μονόδρομο. Όπως μονόδρομος ήταν και η επιδίωξη της νίκης για τη διατήρηση της απόστασης από τη Μαρσέιγ που την καταδιώκει, αλλά και αυτής από τη Λιλ που βρίσκεται στη δεύτερη θέση της κατάταξης.

Ο Τεριέ στο 12ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους ενώ ο Μολέ έκανε με εκτέλεση φάουλ το 1-1, το οποίο ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου μέρους.

Από την αρχή του δεύτερου όμως όταν η Λιόν ανέβασε την απόδοση
της, η Μονπελιέ δε μπόρεσε να την ακολουθήσει. Ο Ντεμπελέ πέτυχε το 12ο τέρμα του στη σεζόν για το 2-1 κι αφού ο Φεκίρ στο 70ο λεπτό έχασε πέναλτι, ήρθε ο Αουάρ τέσσερα λεπτά πριν από το τέλος να «γράψει» το 3-1 και να «κλειδώσει» τους βαθμούς της νίκης.

Η Μονπελιέ μείωσε στις καθυστερήσεις με τον Καμαρά χωρίς όμως να υπάρχει χρόνος για να διεκδικήσει κάτι περισσότερο στο ματς.