“Άλωσε” τη Βοστόνη ο “Μούσιας” (photo)

Οι Χιούστον Ρόκετς πέρασαν νικηφόρα από τη Βοστόνη επικρατώντας των Σέλτικς με 115-104, σε ένα ματς, όπου ο Τζέιμς Χάρντεν πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση. Ο Αμερικανός παίκτης των φιλοξενούμενων σημείωσε 42 πόντους σε 38,52 λεπτά συμμετοχής, ενώ είχε επίσης και επτά ριμπάουντ. Παράλληλα, ο “Μούσιας” είχε τέσσερις ασίστ, δυο κλεψίματα και ένα κόψιμο. Ο Έρικ Γκόρντον είχε 32 πόντους για τους νικητές, ενώ ο Κρις Πολ σημείωσε double
double με 15 πόντους και δώδεκα ριμπάουντ.

Από την άλλη πλευρά, ο Κάιρι Ίρβινγκ είχε 24 πόντους και εννέα ριμπάουντ για τους γηπεδούχους, ενώ ο Αλ Χόρφορντ σταμάτησε στους 19. Ο Μάρκους Σμαρτ είχε 18 πόντους για τους “Κέλτες”, ενώ ο Τζέιλεν Μπράουν σημείωσε 15 πόντους. Αυτή ήταν η 38η εφετινή νίκη των “ρουκετών” σε σύνολο 63 αναμετρήσεων στην κανονική περίοδο του ΝΒΑ (38-25). Από την άλλη πλευρά, οι γηπεδούχοι γνώρισαν την 26η εφετινή τους ήττα, σε σύνολο 64 αναμετρήσεων (38-26).

Οι πόντοι:

Σέλτικς: Τατούμ 12, Χόρφορντ 19, Σμαρτ 18, Ίρβινγκ 24, Μπράουν 15, Χέιγουορντ 6, Μπάινς 4, Ρόζιερ 4, Τις 2

Ρόκετς: Γκόρντον 32, Τάκερ 9, Κάπελα 8, Χάρντεν 42, Πολ 15, Ρίβερς 6, Νενέ 3