Xέρτα-Καϊζερσλάουτερν 3-1: Παραμένει η αγωνία στη “Λάουτερν”

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες προσπάθησαν να κάνουν η κάθε μία το δικό της παιχνίδι και κατά διαστήματα το πέτυχαν με αποτέλεσμα να σκοράρουν και οι δύο από στατικές όμως φάσεις.

Το 1-0 έγινε με πέναλτι του Ταμπάκοβιτς ο οποίος έφτασε τα 22 γκολ στο πρωτάθλημα, για να ισοφαρίσει ο Ρίτερ με ένα τέλειο γκολ φάουλ στο 39′. Κι ενώ όλα έδειχναν ότι οι δύο ομάδες θα μπουν ισόπαλες στα αποδυτήρια, ο Ρις

εκτέλεσε πανέξυπνα ένα πλάγιο άουτ με τον Ντούτζιακ να μπαίνει στην περιοχή και να κάνει το 2-1 για τη Χέρτα στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.

Στο δεύτερο ημίχρομο πήρε τη μπαγκέτα ο Ρις ο οποίος αφού στο 61′ είχε δοκάρι εν συνεχεία με ένα τέλειο γκολ στο 67′ έκα ε το 3-1 και “κλείδωσε” τη νίκη για την Χέρτα. Τα υπόλοιπα λεπτά απέκτησαν διαδικαστικό χαρακτήρα με την Καϊζερσλάουτερν να έχει “τελικό” παραμονής την τελευταία αγωνιστική με την Μπράουνσβαϊγκ και φυσικά τον τελικό Κυπέλλου Γερμανίας με την Λεβερκούζεν.