Xάποελ – Περιστέρι 61-76 : Ελπίδα πρόκρισης στην Ουγγαρία!

Το Περιστέρι κέρδισε με τον “τελικό” με την – τυπικά – γηπεδούχο Χάποελ Ιερουσαλήμ στην Ουγγαρία, κάλυψε τη διαφορά δύο πόντων και διατηρεί αναμμένη τη… φλόγα ελπίδας για πρόκριση στα προημιτελικά του Basketball Champions League.

Σπουδαίο παιχνίδι έκανε ο Τζο Ράγκλαντ με 16 πόντους, 10 ασίστ και 4 ριμπάουντ, σημαντικοί

οι Τρέβορ Τόμπσον (10 πόντοι, 11 ριμπάουντ) και Ελιτζάια Μήτρου – Λονγκ (15 πόντοι, 4 ασίστ).

Η ελληνική ομάδα είχε ηττηθεί στο παιχνίδι του πρώτου γύρου με 77-75 από τη Χάποελ του Ηλία Καντζούρη και με τη νίκη του έφτασε στο 2-3 στον όμιλο, ενώ η Χάποελ έχει ρεκόρ 3-2.

Στο πλαίσιο της τελευταίας αγωνιστικής του ομίλου, το Περιστέρι υποδέχεται την Τενερίφη και με νίκη παίρνει την πρόκριση, ενώ η Χάποελ αντιμετωπίζει εκτός έδρας την Καρσίγιακα.

H εξέλιξη του αγώνα

H ομάδα του Βασίλη Σπανούλη μπήκε με ενέργεια στο παιχνίδι, κατάφερε να επιβάλλει το ρυθμό της και να προηγηθεί στο τέλος του πρώτου δεκάλεπτου με 17-16.

Οι Ισραηλινοί κατάφεραν να αποκτήσουν μια διαφορά έξι πόντων στη δεύτερη περίοδο (30-24), ωστόσο το Περιστέρι έκανε την αντεπίθεση του και με ένα σερί 9-0 κατάφερε να αποκτήσει προβάδισμα πέντε πόντων (39-34) στο τελευταίο δίλεπτο.

Ο Ράγκλαντ κατάφερε να δώσει “ανάσα” στο Περιστέρι με καλάθι και φάουλ που πέτυχε στα 35 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη και το φινάλε του πρώτου μέρους βρήκε την ομάδα των Δυτικών Προαστίων με προβάδισμα επτά πόντων (44-37).

Στο τρίτο δεκάλεπτο το Περιστέρι διατήρησε τον έλεγχο στο ματς, έφτασε τη διαφορά στο +11 (50-39) και ολοκλήρωσε την περίοδο με ένα σημαντικό προβάδισμα πέντε πόντων (59-54).

Παρά την πίεση που άσκησε η Χάποελ, το Περιστέρι διαχειρίστηκε σωστά το παιχνίδι και στο τέλος πανηγύρισε μια σημαντική νίκη στη Savaria Arena με τελικό σκορ 76-61.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 37-44, 54-61, 61-76

Χάποελ (Καντζούρης): Μπλέιζερ 3, Κάριγκτον 9, Λεμάρ 7, Ράντολφ 9, Ζούσμαν, Κορνέλιους 3, Χάνκινς 6, Τζόνσον 3, Λέβι 2, Σμιθ 10, Γουίλιαμς 9

Περιστέρι (Σπανούλης): Κασελάκης 9, Λοβ 4, Μήτρου – Λονγκ 15, Ράγκλαντ 16, Γουίλιαμς 8, Ντάνγκουμπιτς 6, Πουλιανίτης, Ρενφρό 8, Τόμπσον 10, Ξανθόπουλος, Ζουγκρής.