Shanghai Masters: Άνετη πρόκριση για τον Τσιτσιπά (video)

Ο Έλληνας τενίστας χρειάστηκε 82 λεπτά για να πάρει τα δυο σετ με 6-4 και 6-2. Αυτή ήταν η πρώτη του φετινή νίκη επί κινεζικού εδάφους. Στη φάση των «32», ο Τσιτσιπάς θα αντιμετωπίσει τον νικητή της αναμέτρησης των Μπότικ βαν ντε Ζάντσχουλπ και Ούγκο Ουμπέρ. Ο 25χρονος τενίστας επέβαλε τον ρυθμό του στην αναμέτρηση και δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα κόντρα στον αντίπαλό του. Ο Έλληνας αθλητής συνεχίζει την προσπάθεια για την εξασφάλιση μιας θέσης στα ATP

Finals, τα οποία θα διεξαχθούν στο Τορίνο από τις 12 έως τις 19 Νοεμβρίου. Αυτή τη στιγμή βρίσκεται στην έκτη θέση της σχετικής λίστας.

Το σχετικό βίντεο:

Stef Seals It @steftsitsipas wins the last points in a row to beat Hijikata 6-4 6-2! #RolexShanghaiMasters pic.twitter.com/cLgVJudNb7

Tennis TV (@TennisTV) October 7, 2023

Ο Έλληνας τενίστας έστειλε και το μήνυμά του στη Σανγκάη, μετά το τέλος του αγώνα γράφοντας: «Γεια σου Σανγκάη! Ας το συνεχίσουμε».