Oλυμπιακός-Προμηθέας 89-77: Άκουσε το «καμπανάκι» στο τρίτο δεκάλεπτο και πάει αήττητος στο ΟΑΚΑ (hls)

Ο Ολυμπιακός έδωσε δικαιώματα και αφορμές στο τρίτο δεκάλεπτο του αγώνα με τον Προμηθέα, στο ΣΕΦ για την 18η αγωνιστική της Basket League, η ομάδα της Πάτρας μείωσε το σταθερό προβάδισμα των γηπεδούχων μέχρι τους τρείς πόντους (57-54) και αυτή η αντεπίθεση που δέχτηκαν οι “ερυθρόλευκοι” τους αφύπνισε, επικρατώντας 89-77 και συνεχίζοντας

την αήττητη πορεία τους (17 νίκες) στο ελληνικό πρωτάθλημα (έχουν έναν αγώνα λιγότερο). Ο Ολυμπιακός έχει “ξεχάσει” την ήττα σε όλες τις ελληνικές υποχρεώσεις του στα 50 τελευταία παιχνίδια από τον Νοέμβριο του 2021!

Ο Ολυμπιακός προερχόταν από τους διπλούς αγώνες αυτής της εβδομάδας στην Ευρωλίγκα και συνολικά έδωσε το τέταρτο παιχνίδι του σε διάστημα 10 ημερών, δεν είχε τον Σλούκα στην αποστολή του και η κόπωση είναι εντός προγράμματος, παρά την πληθώρα επιλογών που έχει ο Γιώργος Μπαρτζώκας στην διάθεση του.

Στην προηγούμενη αγωνιστική, χρειάστηκε το τρίποντο νίκης του Βεζένκοφ για να διατηρήσει το αήττητο στο παιχνίδι του με τον Κολοσσό στην Ρόδο, ενώ κόντρα στον Προμηθέα (έπαιξε χωρίς τον Γκίκα) που έχει βελτιώσει τον βαθμό της ανταγωνιστικότητας της, συνολικά, στο πρωτάθλημα και στο Eurocup, ο Ολυμπιακός είχε τον Λαρεντζάκη σε ετοιμότητα για το καθοριστικό τρίποντο που διαμόρφωσε το 63-58, ενώ καλή παραγωγή στο σκορ, είχαν οι Φαλ και Πίτερς.

Δεκάλεπτα: 26-17, 42-30, 59-54, 89-77