Moνακό-Μπαρτσελόνα 78-66: Στην τρίτη θέση οι Μονεγάσκοι στην πρώτη συμμετοχή σε F4

Η Μονακό κατέκτησε την 3η θέση στο φαιναλ φορ του Κάουνας και στην πρώτη συμμετοχή της σε αυτό, αλλά και στην δεύτερη συνολικά στην Ευρωλίγκα, νικώντας 78-66 την Μπαρτσελόνα στον μικρό τελικό. Οι Μονεγάσκοι πέτυχαν στην αποστολή τους, στο Κάουνας, ακόμα και αν δεν έκαναν την υπέρβαση στον ημιτελικό με τον Ολυμπιακό, ενώ αντίθετα η Μπαρτσελόνα επιστρέφει

στην Καταλωνία, έχοντας στις αποσκευές της, μόνο απογόητευση, πολλά προβλήματα και “τριγμούς” για τον Σαρούνας Γιασκεβίτσιους και τον Νίκολα Μίροτιτς…

H Μονακό έδειξε το κίνητρο κατάκτησης της 3ης θέσης στην πρώτη συμμετοχή της σε φάιναλ φορ της Ευρωλίγκα, από το πρώτο…λεπτό και απέναντι στην Μπαρτσελόνα που έπαιζε…τυπικά, οι Μονεγάσκοι είχαν το προβάδισμα στο σκορ, με…ελεύθερο μπάσκετ. Η διαφορά σταθεροποιήθηκε άνω των 10 πόντων, με την Μονακό να αξιοποιεί την “αγγαρεία” των Καταλανών σε άμυνα και επίθεση. Ήταν αναμενόμενο στα όρια του δεδομένου, ότι η Μπαρτσελόνα μετά τον αποκλεισμό της από την Ρεάλ, το 0/4 του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους σε φάιναλ φορ και τα…άδεια χέρια του Λιθουανού προπονητή στην διεκδίκηση του τροπαίου, δεν είχε ψυχολογικά αποθέματα να παίξει στον αγώνα για τις θέσεις 3-4 και να κερδίσει το μπόνους των 150.000 ευρώ που θα βάλει στα ταμεία της η Μονακό.

Η Μπαρτσελόνα “έβγαλε” αντίδραση χωρίς διάρκεια στο πρώτο 5λεπτο της 3ης περιόδου και μείωσε μέχρι τους 10 πόντους, αλλά η Μονακό με τον Τζέιμς να μην χρησιμοποιείται από τον Ομπράντοβιτς σε όλο το δεκάλεπτο, αύξησαν εκ νέου το προβάδισμα τους (60-45), διακόπτοντας κάθε…υποψία περαιτέρω καταλανικής αντεπίθεσης.

Χωρίς τον Τζέιμς και τον Μοτεγιούνας στην 4η περίοδο, αλλά με όλους τους παίκτες του πάγκου, η Μονακό διατήρησε τη διαφορά του σκορ σε επίπεδα ασφαλείας.

Οι εξελίξεις στην Μπαρτσελόνα θα “τρέξουν” μετά την ολοκλήρωση των πλει οφ του ισπανικού πρωταθλήματος, αλλά ακόμα και σε περίπτωση κατάκτησης του τίτλου, η αποτυχία στη κατάληξη της ευρωπαϊκής πορείας, θα είναι το πρώτο κριτήριο για τις όποιες αποφάσεις παρθούν. Ακόμα και για τον προϋπολογισμό της επόμενης περιόδου…

Δεκάλεπτα: 24-13, 44-28, 60-45, 78-66