Mακάμπι-Μπαρτσελόνα 79-86: Τέλος στο αρνητικό σερί!

Εξ αρχής οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με την Μπαρτσελόνα να έχει ευστοχία από την περίμετρο στο πρώτο δεκάλεπτο (5/9 τρίποντα) και την Μακάμπι να βασίζεται στον Μπόλντογουιν, με το σκορ να είναι 20-23.

Στη δεύτερη περίοδο οι Ισραηλινοί “έχασαν” στο 13′ τον Μπόλντγουιν με τεχνική ποινή (έφτασε τα 3 φάουλ) αλλά το κενό κάλυψε επάξια ο Μπράουν που πέτυχε 8 σερί πόντους και με τρίποντο του Κόλσον στην εκπνοή η ομάδα του Κάτας πήγε στα αποδυτήρια στο +3, 43-40.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν εκείνο με τις μεγαλύτερες διακυμάνσεις, με την Μακάμπι να παίρνει διαφορά 6 πόντων (50-44),

την Μπαρτσελόνα να απαντά με σερί 10-0 και τελικά το ντέρμπι να συνεχίζεται αφού η περίοδος έκλεισε στο 61-62.

Όμως η ομάδα του Γιασικέβιτσιους κράτησε το καλύτερο για το τέλος, πέτυχε 24 πόντους και με ηγέτες τους Χίγκινς, Σατοράνσκι πήρε τελικώς εύκολη νίκη.

Από τους νικητές ο Λαπροβίτολα είχε 19 πόντους με 6/12 τρίποντα, ο Χίγκινς 15, ο Τόμπι 14, ο Σατοράνσκι 9 πόντους, 6 ασίστ, 6 ριμπάουντ.
Για τη Μακάμπι ο Μπράουν είχε 18 πόντους και 5 ασίστ, ο Μπόλντγουιν 16, 10 προσέθεσε ο Πόιθρες.