Ολυμπιακός-Παρτιζάν 87-58: Επιστροφή στην κανονικότητα με θρίαμβο!

Με τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη να παρεμβαίνει την κρίσιμη στιγμή και να γυρνάει το διακόπτη, ο Ολυμπιακός έφτασε στο θριαμβευτικό 87-58 επί της ελλιπούς Παρτιζάν το βράδυ της Πέμπτης (10/11) στο ΣΕΦ, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Euroleague. Με τη νίκη αυτή, οι “ερυθρόλευκοι” επέστρεψαν στην κανονικότητα, αφήνοντας πίσω τις δύο ήττες που προηγήθηκαν, και πήγαν στο 5-2.

Ο

Ολυμπιακός μπήκε στο παιχνίδι αυτό υπό πίεση, λόγω των δύο προηγούμενων απανωτών εντός έδρας ηττών από τη Μονακό και τη Βαλένθια. Ακόμη κι αν η Παρτιζάν εμφανίστηκε στο παιχνίδι με εννιά παίκτες, εξαιτίας πολλών και σοβαρών ελλείψεων, για διάφορους λόγους, οι “ερυθρόλευκοι” δεν ήθελαν σε καμία περίπτωση να εμφανιστούν χαλαροί και να διακινδυνεύσουν κάτι. Όπως κι έγινε!

Θυμηθείτε εδώ το match center του αγώνα

Δείτε εδώ τα καλύτερα στιγμιότυπα της αναμέτρησης

Κόντρα όσο άντεχε η Παρτιζάν

Στο πρώτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός μπήκε δυναμικά και στα 5:10′ πριν το τέλος βρέθηκε στο +10 (14-4) με τρίποντο του Παπανικολάου. Οι “ερυθρόλευκοι” είχαν εστιάσει στην καλή άμυνα απέναντι σε μια φουλ επιθετική ομάδα (2η καλύτερη επίδοση στη διοργάνωση μέχρι αυτό το παιχνίδι) και όλα τα καλά από εκεί ξεκινούσαν γι’ αυτούς. Το σκορ τράβηξαν στην πρώτη περίοδο οι Παπανικολάου, Κάνααν και Σλούκας, για να κλείσει αυτή με σκορ 22-14 υπέρ των γηπεδούχων.

Ο Ολυμπιακός έπιασε ρυθμό από την πρώτη περίοδο και με αυτή τη φόρα μπήκε και στη δεύτερη. Εμμένοντας πάντα στην καλή άμυνα, σταδιακά άνοιγε το σκορ και έφτασε να προηγείται με +12 πόντους (30-18 στο 13′). Οι φιλοξενούμενοι, που όσο άντεχαν, λόγω των πολλών απουσιών, το πάλευαν, πλησίασαν στους πέντε πόντους (30-25 στο 15′), με τους Πάντερ και Νάναλι μπροστάρηδες. Οι Σλούκας και Βεζένκοφ ανέλαβαν στα τελευταία λεπτά και η διαφορά ανέβηκε πάλι σε διψήφιο νούμερο, για να κλείσει το δεύτερο δεκάλεπτο με τον Ολυμπιακό στο +11 (45-34).

Η ώρα του Λαρεντζάκη!

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Παρτίζαν όχι απλώς δεν έδειξε διάθεση να παραδώσει τα όπλα, αλλά έβαλε όση ενέργεια είχε για να μείνει στο σκορ, έχοντας την ελπίδα να το παλέψει ως το τέλος του αγώνα. Το 48-38 στο 8′:28” με τον Παπανικολάου έγινε 48-45 στο 6′:15” με τον Λεσόρτ, με το επί μέρους σκορ να είναι 3-7 σε αυτό το διάστημα. Οι δύο ομάδες έμειναν κοντά στο σκορ έως το 3′:44” (55-49), για να περάσει στο παιχνίδι ο Λαρεντζάκης στα τελευταία τρία περίπου λεπτά της περιόδου και να αλλάξει τα πάντα υπέρ της ομάδας του! Βάζοντας 11 πόντους ως το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (με 2 τρίποντα, 2 δίποντα και μία βολή), ανέβασε τη διαφορά στο +14 (68-54) και ουσιαστικά χάρισε τη νίκη στους “ερυθρόλευκους”!

Το τέταρτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός το έκανε να έχει διαδικαστικό χαρακτήρα, πετυχαίνοντας επί μέρους σκορ 19-4! Οι “ερυθρόλευκοι”, βασιζόμενοι πάντα στην καλή τους άμυνα και με τους παίκτες της Παρτιζάν να έχουν εξαντληθεί, ανέβαζαν σταδιακά τη διαφορά: 71-54 στο 7′:53”, 76-56 στο 5′:11”, 78-56 στο 4′:41”, 82-56 στο 3′:20”, 84-56 στο 1′:51”, 85-56 στο 1′:23”. Η μεγαλύτερη τιμή της διαφοράς (+31 πόντοι) καταγράφηκε στο 0′:40” πριν το φινάλε, 87-56. Τελικώς, το σκορ έκλεισε στο 87-58, με τον Ολυμπιακό θριαμβευτή!

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-14, 45-34, 68-54, 87-58