Με ηγέτη και σκόρερ Βιεϊρίνια, νίκη τίτλου στο Αγρίνιο (video)

Το γκολ του Μπαΐροβιτς στο 55' αφύπνισε τον ΠΑΟΚ, ο οποίος με εντυπωσιακή ανατροπή σε τρία λεπτά (64'-67'), καθοδηγούμενος από τον αρχηγό και σκόρερ τρομερού γκολ ισοφάρισης, Βιεϊρίνια έφτασε σε νίκη τίτλου στο Αγρίνιο με 2-1 απέναντι στον φορμαρισμένο και υποψήφιο Ευρωπαίο Παναιτωλικό. Κλειστό ματς και άγονο στο πρώτο μέρος, χορταστικό στο δεύτερο, παρουσία οπαδών και των δυο ομάδων.

Παναιτωλικός σε 4-2-3-1
Γιαννακόπουλος
στην εστία, Μαρινάκης δεξί μπακ, Μαλής, Μιχάι στόπερ, Αμαράλ αριστερό μπακ, Τσιγγάρας, Πάολο κεντρικά χαφ, Μάζουρεκ επιτελικός μέσος, Ντίας, Μανά εξτρέμ, Μπαΐροβιτς στην κορυφή της επίθεσης για τον Δέλλα στο 4-2-3-1

ΠΑΟΚ σε 4-2-3-1
Πασχαλάκης στην εστία, Μάτος δεξί μπακ, Βαρέλα, Κρέσπο στόπερ, Βιεϊρίνια αριστερό μπακ, Ολιβέιρα, Σάκχοφ κεντρικά χαφ, Λημνιός δεξί εξτρέμ, Μπίσεσβαρ επιτελικός χαφ, Ζαμπά αριστερό εξτρέμ, Ακπομ στην κορυφή της επίθεσης στο 4-2-3-1 για τον Λουτσέσκου

Άκαρπο το πρώτο μέρος
Με πολύ καλή ανασταλτική οργάνωση, ο Παναιτωλικός κράτησε μακριά τους παίκτες του ΠΑΟΚ από δημιουργία παιχνιδιού στον άξονα και με βοήθειες στα μαρκαρίσματα στα πλάγια ανταποκρινόταν αποτελεσματικά στις σέντρες της ομάδας του Λουτσέσκου. Ο ΠΑΟΚ αναπτύχθηκε περισσότερο από δεξιά με Λημνιό στην πλευρά του Αμαράλ και αναζήτησε με υπομονή τη λύση στην επίθεση (κυρίως με αλλαγές παιχνιδιού του Βιεϊρίνια), αφού κυριάρχησε στην κατοχή της μπάλας στο πρώτο μέρος (26-74% στο 23'). Η ομάδα του Δέλλα πάντως, με δυσκολία στο να επιτεθεί, είχε με τον Μάρκος Πάολο ευκαιρία να προηγηθεί, ο Πασχαλάκης όμως απομάκρυνε τον κίνδυνο στο 11'. Άγονο 45λεπτο και 0-0 στο Αγρίνιο. Στατιστικά: 1-1 τελικές, 1-0 εστία, 11-13 φάουλ, 39-61% κατοχή μπάλας

Απάντησε γρήγορα
Χωρίς να αλλάξει η εικόνα του αγώνα και με τον ΠΑΟΚ να μην έχει τελική στην εστία σε 53 λεπτά, ο Παναιτωλικός με το πέναλτι του Κρέσπο στον Ντιας και την εύστοχη εκτέλεση του Μπαΐροβιτς άνοιξε το σκορ στο 55' (1-0).

Τέταρτο γκολ στη σεζόν για τον Σουηδό επιθετικό. Η μοναδική τελική στην εστία πάντως για την ομάδα του Λουτσέσκου ήταν το τρομερό σουτ του Βιεϊρίνια για το 1-1 στο 53', η απαρχή της εντυπωσιακής ανατροπής σε τρία λεπτά.

1-2 με κεφαλιά του Μάτος και πλήρης κυριαρχία των ιδιαίτερα αποτελεσματικών (δυο γκολ σε δυο τελικές στην εστία) φιλοξενούμενων που έχασαν ευκαιρίες με Βαρέλα και Σβιντέρσκι απέναντι στον παραδομένο Παναιτωλικό και για περισσότερα γκολ σε χορταστικό δεύτερο μέρος, με περισσότερες φάσεις και τελικές στην εστία. Νίκη τίτλου για τον ΠΑΟΚ με σπουδαία ανατροπή.

Παναιτωλικός: Γιαννακόπουλος, Μαρινάκης, Μαλής, Μιχάι,Τσιγγάρας (69' Λουσέρο), Πάολο (Γκούγκα 81'), Ντίας (Τσοκάνης 74'), Αμαράλ, Μάζουρεκ, Μανά, Μπαΐροβιτς

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Ολιβέιρα (77' Μίσιτς), Σάκχοφ, Λημνιός (60'), Μπίσεσβαρ, Ζαμπά (Ενρίκε 87'), Ακπομ