Καταιγιστική η Σαμπντόρια στο «Μαπέϊ» (video)

Η Σαμπντόρια σ’ ένα χορταστικό ματς στο «Μαπέϊ», επικράτησε με 5-3 της Σασουόλο, επέστρεψε στις επιτυχίες και διατήρησε τις ελπίδες της μια θέση στην Ευρώπη.

Ο χορός των γκολ άνοιξε στο 15’ όταν ο Γκαμπιαντίνι σέντραρε για τον Ουαλιαρέλα, εκείνος με κεφαλιά «σέρβιρε» στον Ντεφρέλ που με πλασέ έκανε το 0-1.

Ο εκπληκτικός την φετινή σεζόν Φάμπιο Κουαλιαρέλα με δυνατό σουτ στο 36’ έκανε το 0-2, φτάνοντας τα 21 στο φετινό Καμπιονάτο.

Η Σασουόλο, που στο 34’ και το 35’ είχε δύο καλές στιγμές με
σουτ του Λιρόλα, μείωσε στο 38’ με κοντινό πλασέ του Μποκά μετά από σέντρα του Ισπανού.

Η απάντηση των «μπλουτσερκιάτι» όμως ήταν άμεση που έκανε το 1-3 στο αμέσως επόμενο λεπτό με πλασέ του Λινέτι.

Στο πρώτο λεπτό της επανάληψης η Σαμπντόρια έκανε το 1-4 όταν μετά από σέντρα του Μούρου με πλασέ στην κίνηση ο Πράετ νίκησε τον Κονσίλι.

Κόντρα στην ροή του αγώνα οι «νεροβέρντι» έκαναν το 2-4 με σουτ του Ντάνκαν στο 63’ που βρήκε στον Μπερεζίνσκι άλλαξε πορεία και ξεγέλασε τον Αουντέρο.

Στο 75’ η Σαμπντόρια με όμορφο πλασέ του Γκαμπιαντίνι έκανε το 2-5 τελειώνοντας το ματς.

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μπαμπακάρ με ωραίο σουτ από το ύψος της περιοχής έστειλε την μπάλα στο «παραθυράκι» του Αουντέρο για το τελικό 5-3.

Η Σασουόλο παραμένει χωρίς νίκη στα επτά τελευταία ματς με τρεις ισοπαλίες και τέσσερις ήττες.