«Back to back» για την Αλεξαντρόβα στο Libema Open (hls)

Ο τελικός ξεκίνησε με μία ώρα καθυστέρησης λόγω βροχής και σταμάτησε και πάλι λόγω του καιρού στο 7ο game. Η Κουντερμετόβα με δεύτερο break είχε περάσει μπροστά (4-2) και η Αλεξαντρόβα σέρβιρε για να κρατηθεί στο σετ. Μετά από καμιά ώρα συνεχίστηκε ο αγώνας, δεν υπήρξε κάποιο break η Κουντερμετόβα πήρε το πρώτο σετ μετά από 45 λεπτά (6-4).

Αυτό ήταν και το πρώτο σετ που έχασε η Αλεξαντρόβα στην πορεία της μέχρι τον τελικό.

Στο δεύτερο σετ που υπήρξε και πάλι διακοπή λόγω της κακοκαιρίας η Αλεξαντρόβα εκμεταλλεύτηκε τα λάθη της αντιπάλου της και έκανε δύο break. Οδήγησε το σετ μέχρι το τέλος και ισοφάρισε με το ίδιο σκορ (6-4) ύστερα από 55 λεπτά. Αυτό ήταν το πρώτο σετ που χάνει και η Κουντερμετόβα στην πορεία της μέχρι τον τελικό. Οι δυο Ρωσίδες έφτασαν στο 6-6 χωρίς break και ο τελικός οδηγήθηκε στο tie break. H Αλεξάντροβα ήταν καλύτερη και πιο ξεκούραστη κατάφερε να επικρατήσει μετά 2 ώρες και 52 λεπτά (7/6). Το νούμερο 4 στο ταμπλό, Εκατερίνα Αλεξαντρόβα πανηγύρισε ξανά τον τίτλο, όπως έκανε και πέρσι στον τελικό του 2022 απέναντι στην Αρίνα Σαμπαλένκα (2-0). Τέταρτος τίτλος για την 27χρονη Ρωσίδα στην καριέρα της, πρώτος μέσα στο 2023.