Βαριά ήττα του ΠΑΟΚ από τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ

Ο ΠΑΟΚ ήταν ανταγωνιστικός στο πρώτο ημίχρονο απέναντι στον Ολυμπιακό στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, όμως λύγισε στην τρίτη και στην τέταρτη περίοδο γνωρίζοντας βαριά ήττα με σκορ 80-59.

Επιτέλους Ανάσταση στα PAOK FC Official

Stores! Ανακάλυψε τις πιο ΠΑΟΚ Πασχαλινές προτάσεις δώρων!

Στο παιχνίδι της 24ης αγωνιστικής της Basket League, "ερυθρόλευκοι" και "ασπρόμαυροι" έπαιξαν με αρκετά προβλήματα. Ο Ολυμπιακός δεν συμπλήρωσε 12άδα καθώς ο Μπλατ

δεν είχε διαθέσιμους τους τραυματίες Σπανούλη, Στρέλνιεκς, τον Γκος (άδεια) αλλά και τους Ουέμπερ, Τουπάν που αποχώρησαν. Μάλιστα, στο δεύτερο δεκάλεπτο της αναμέτρησης έχασε και τον Πρίντεζη που αποχώρησε με πρόβλημα στη μέση, μένοντας ουσιαστικά με 7 επαγγελματίες παίκτες συν δύο νεαρούς. Στον αντίποδα, ο ΠΑΟΚ των πολλών εξωαγωνιστικών προβλημάτων, αγωνίστηκε δέκα επαγγελματίες.

Ο αγώνας είχε το χαρακτήρα ντέρμπι στο πρώτο ημίχρονο, με τον ΠΑΟΚ μάλιστα να έχει το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια στις δύο πρώτες περιόδους. Ωστόσο, από τα μισά του τρίτου δεκαλέπτου και έπειτα ο Δικέφαλος λύγισε και οι γηπεδούχοι ξέφυγαν χτίζοντας διαφορά ασφαλείας. Στην τέταρτη περίοδο οι Θεσσαλονικείς έδειξαν σημάδια κατάρρευσης με τον Ολυμπιακό να διευρύνει το προβάδισμα και να παίρνει άνετα τη νίκη.

Χρυσικόπουλος και Μαργαρίτης ξεχώρισαν από πλευράς ΠΑΟΚ, όμως οι Αμερικανοί ηγέτες, Χάτσερ και Γκος, βρέθηκαν σε κακό απόγευμα και δεν βοήθησαν στα κρίσιμα σημεία του αγώνα. Πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Βεζένκοβ με 15 πόντους.

Δεκάλεπτα: 20-22, 36-34, 60-49, 80-59

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Πρίντεζης 7 (3/3 δίποντα), Βεζένκοβ 15 (3/6 τρίποντα, 14 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μιλουτίνοβ 16 (10/12 βολές, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπανικολάου 11 (4/12 σουτ, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 μπλοκ), Μάντζαρης 8 (2/9 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 λάθη), Αγραβάνης 4, ΛεΝτέι 19 (3/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Κολοβέρος

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 13 (1), Κόνιαρης 8 (3/8 σουτ, 1 ασίστ), Τέπιτς 3 (1), Γκος 8 (3/11 σουτ), Τζέφερσον 6 (7 ριμπάουντ), Ζάρας 4, Μαργαρίτης 10 (1), Γκάρετ, Χάτσερ 7 (3/10 σουτ)