Σαρωτικός ΠΑΟΚ, διέσυρε την Οπάβα με 50 πόντους διαφορά!

Σε περίπατο μετέτρεψε ο ΠΑΟΚ το παιχνίδι με την Οπάβα στο "Παλατάκι", επικρατώντας με 93-43 στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του Basketball Champions League.

Εκπτώσεις έως -70% στα PAOK FC Official Stores! Προλαβαίνεις;

Ο Δικέφαλος του Βορρά δεν συνάντησε καμία δυσκολία απέναντι στην αδύναμη τσεχική

ομάδα και έφτασε άνετα στο εμφατικό +50, που αποτελεί νέο ρεκόρ ως η μεγαλύτερη σε έκταση νίκη του στη διοργάνωση.

Έτσι, έφτασε τις 7 νίκες στον όμιλο (7-5), και πήρε ψυχολογία ενόψει της δύσκολης συνέχειας, αρχής γενομένης από το εντός έδρας ντέρμπι με την ΑΕΚ στην PAOK Sports Arena, το προσεχές Σάββατο. Στην Ευρώπη χρειάζεται άλλη μία νίκη στα δύο εναπομείναντα παιχνίδια ώστε να προκριθεί στην επόμενη φάση του BCL.

Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης το ντεμπούτο του Τζοντρέ Τζέφερσον με την ασπρόμαυρη φανέλα, με τον Αμερικανό να δείχνει από την πρώτη του εμφάνιση τι μπορεί να προσφέρει στην ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου, πετυχαίνοντας 11 πόντους και μαζεύοντας 8 ριμπάουντ.

Πρώτος σκόρερ του ΠΑΟΚ ήταν ο Σχίζας με 16 πόντους, ενώ αξίζει να σημειωθεί ότι σκόραραν και οι 11 παίκτες των γηπεδούχων που αγωνίστηκαν, με τους πέντε μάλιστα να έχουν διψήφιο αριθμό πόντων.

Ο ΠΑΟΚ μετέτρεψε το παιχνίδι σε τυπική διαδικασία από το πρώτο ημίχρονο, με τον Τζέφερσον να ξεκινάει βασικός, να βάζει 6 πόντους, να παίρνει 2 ριμπάουντ και να δίνει δύο ασίστ για το 26-12 της πρώτης περιόδου. Με το 19-0 στο ξεκίνημα της δεύτερης και το σκορ στο 45-16, ουσιαστικά τελείωσε και η υπόθεση-νίκη, με τους γηπεδούχους να παίρνουν 8 πόντους από τον Σχίζα αλλά και επιλογές από Χάτσερ, Ζάρα στην επίθεση.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ συνέχιζε να ανεβάζει τη διαφορά, βγάζοντας διαφορετικούς πρωταγωνιστές, με τον Τέπιτς να δίνει λύσεις στον σκοράρισμα, τον Τσόχλα επίσης στην τέταρτη περίοδο και όσο περνούσε η ώρα, η διαφορά μεγάλωνε, καθώς οι Τσέχοι ήταν αδύνατο να ακολουθήσουν.

Τα δεκάλεπτα: 26-12, 49-22, 68-37, 93-43

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Τζόουνς 3 (1), Χρυσικόπουλος 13 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Σχίζας 16 (3/5 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Κόνιαρης 7 (2), Τέπιτς 12 (2 τρίποντα, 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τσόχλας, Ζάρας 11 (2), Χάτσερ 5 (1), Γκάρετ 5, Γκος 6, Τζέφερσον 11 (8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 τάπες).

ΟΠΑΒΑ (Τσούντεκ): Ντράγκουν 7 (6 ριμπάουντ), Κλέτσκα 11 (3/11δίποντα, 1/6 τρίποντα), Σβάντρλικ 8 (1/8 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ζμπράνεκ 5 (1), Κβάπιλ 8 (1), Στέπανεκ 4, Κούριλ 0/7 σουτ, 8 λάθη, Γιουρέτσκα.