Πρώτη ευρωπαϊκή νίκη του ΠΑΟΚ στην Ιταλία

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε της Ορλαντίνα με 63-58 στην Ιταλία και πέτυχε την πρώτη του νίκη στην Ευρώπη για τη φετινή σεζόν.

Ο ΠΑΟΚ με πολύ καλή άμυνα και τον Μαργαρίτη πρώτο σκόρερ με 7 πόντους (7-18 στο 10'). Και συνέχισε έτσι, με αποτέλεσμα να πάει στα αποδυτήρια με το σκορ στο 32-19 υπέρ του. Στην τρίτη περίοδο, οι γηπεδούχοι βρήκαν κάποιες λύσεις και μείωσαν τη διαφορά (32-37 στο 27'). Σε εκείνο το σημείο, όμως, ήταν η σειρά της επίθεσης του ΠΑΟΚ να λειτουργήσει καλά (38-49 στο 30').

Στην 4η περίοδο, η Ορλαντίνα μπήκε με στόχο να γυρίσει το ματς και στο 36' ήταν στο 51-55. Εν συνεχεία ο ΠΑΟΚ έσφιξε ξανά την άμυνα του, ωστόσο η ιταλική ομάδα έφερε το ματς εκεί που ήθελε και 55'' πριν από το τέλος, το σκορ ήταν 58-60. Στο τέλος, όμως, η καλή άμυνα του "δικεφάλου" ήταν ξανά... εκεί κι ο ΠΑΟΚ έφυγε από την Ιταλία με το "διπλό" (58-63).