"Εμφύλιος" ΠΑΟΚ-ΑΕΚ στους "16" του Basketball Champions League

Ντέρμπι "Δικεφάλων" προέκυψε από την κλήρωση της φάσης των "16" του Basketball Champions League. ΠΑΟΚ-ΑΕΚ θα τεθούν αντιμέτωποι με στόχο την πρόκριση στα προημιτελική της διοργάνωσης.

Εκπτώσεις έως -70% στα PAOK FC Official Stores! Προλαβαίνεις;

Ήταν γνωστό πως υπήρχε μεγάλη πιθανότητα, σε ποσοστό 66,6%, να προκύψει ελληνικός

"εμφύλιος" στους "16" του BCL, καθώς η ΑΕΚ ήταν στο πρώτο γκρουπ και οι δύο από τους τρεις πιθανούς αντιπάλους της από το τέταρτο γκρουπ ήταν ο ΠΑΟΚ και ο Προμηθέας. Τελικά η κληρωτίδα έβγαλε "Δικεφαλομαχία".

Το πρώτο παιχνίδι θα διεξαχθεί στην PAOK Sports Arena στις 5 ή 6 Μαρτίου και ο αγώνας ρεβάνς θα γίνει στις 12-13 του ίδιου μήνα στο ΟΑΚΑ.

Ο νικητής του συγκεκριμένου ζευγαριού, θα κληθεί να αντιμετωπίσει στα προημιτελικά, το νικητή του ζευγαριού Μπάμπεργκ - Μπάνβιτ.

Υπενθυμίζουμε ότι οι δύο ελληνικές ομάδες έχουν παίξει μεταξύ τους ήδη τρεις φορές σε πρωτάθλημα και Κύπελλο, με τον ΠΑΟΚ να έχει δύο νίκες και την ΑΕΚ μία.

Ωστόσο, η Ένωση θέλει να υπερασπιστεί τα σκήπτρα της ως κάτοχος του τροπαίου στο BCL.