Άνετη νίκη του ΠΑΟΚ στο φιλικό με την Μπουγιούκσεχιρ

Στο πρώτο του φιλικό παιχνίδι στο "Παλατάκι", ο ΠΑΟΚ νίκησε άνετα και εύκολα την Μπουγιούκσεχιρ με 90-63, έχοντας διάφορους πρωταγωνιστές ανά διαστήματα, παρά τις απουσίες.

Ο Ηλίας Παπαθεοδώρου είχε την ευκαιρία να μοιράσει το χρόνο συμμετοχής, να δοκιμάσει πολλά σχήματα και είδε όλους τους παίκτες του να σκοράρουν (μέχρι και ο 18χρονος Κλωνάρας, που μπήκε στο παρκέ για τα τελευταία λεπτά), σε μία επιβλητική εμφάνιση

του Δικεφάλου.

Οι Αμερικανοί Τζόουνς (12), Γκάρετ (11) και Γκος (11) ήταν οι πρώτοι σκόρερς του ΠΑΟΚ, ο οποίος ξέφυγε από την δεύτερη περίοδο με διαφορά 17 πόντων αλλά άνοιξε πολύ την ψαλίδα στο δεύτερο ημίχρονο, έχοντας σταθερά τη διαφορά πάνω από τους 17-18 πόντους.

Ο Λίνος Χρυσικόπουλος τραυματίστηκε στον ώμο στο πρώτο ημίχρονο του παιχνιδιού και δεν έπαιξε καθόλου στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης.

Ο Βιεϊρίνια στο γήπεδο

Ο κόσμος δεν ήταν αρκετός παρά την ελεύθερη είσοδο στο PAOK Sports Arena (το ματς έγινε 14:00 το μεσημέρι) ωστόσο εκεί ήταν Αντελίνο Βιεϊρίνια, ο οποίος παρακολούθησε το παιχνίδι από τις κερκίδες και έλαβε ως δώρα από την ομάδα μία φανέλα και μία μπάλα μπάσκετ.

Δεκάλεπτα: 24-14, 43-34, 67-44, 90-63

ΠΑΟΚ: Τζόουνς 12 (2), Χρυσικόπουλος 8 (2), Σχίζας 9 (1), Κόνιαρης 3 (1), Καρράς 4, Ζάρας 8 (2), Κλωνάρας 2, Πόουπ 9, Γουίλιαμς 7 (1), Χάτσερ 6 (1), Γκάρετ 11, Γκος 11 (2).

Μπουγιούκσεχιρ: Γκοντούρ 12 (1), Κούλιγκ 2, Καβακλίογλου, Τεκίν 6, Τουναλί 10, Καρλί 9 (3), Μπουγιουκμπαϊράκ 5 (1), Μπάμπιτς 9 (1), Τόμπσον 10.