Το buzzer-beater του Ανουνόμπι που έσπασε… καρδιές στο NBA – Βρήκαν… ζωή οι Ράπτορς σε μισό δευτερόλεπτο (video)

Έσπασαν… καρδιές τα ξημερώματα της Παρασκευής (04/09) οι Τορόντο Ράπτορς έμειναν ζωντανοί κόντρα στους Σέλτικς με τον πλέον δραματικό τρόπο, επικρατώντας με 104-103 στο Game 3 χάρη σε buzzer-beater τρίποντο του Τζι Ανουνόμπι για τα ημιτελικά στην Ανατολή. «Περίπατος» των Λος Άντζελες Κλίπερς με 120-97 κόντρα στους Ντένβερ Νάγκετς.

Στο παιχνίδι των νυν πρωταθλητών, ο φόργουορντ του Τορόντο είχε μόλις μισό δευτερόλεπτο στη διάθεσή του για να σουτάρει, αλλά αποδείχθηκε αρκετό για να σημειώσει το μεγαλύτερο

σουτ της καριέρας του, βοηθώντας την ομάδα του να μειώσει σε 2-1 την σειρά. Το buzzer-beater του Ανουνόμπι ήταν, μάλιστα, το πρώτο του σουτ στο δεύτερο ημίχρονο.

Οι Ράπτορς βρέθηκαν μισό δευτερόλεπτο μακριά από το 0-3 στην σειρά με τους Σέλτικς. Τελικά, έμελλε να έρθει ο Οτζι Ανουνόμπι στο φινάλε και με ένα buzzer-beater τρίποντο – έπειτα από τρομερή πάσα του Κάιλ Λάουρι υπό την πίεση του γίγαντα Τάκο Φολ μα δώσει τη μεγάλη νίκη και να δώσει νέο ενδιαφέρον στην σειρά.

Οι πρωταθλητές βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο. Κυνηγούσαν στο σκορ σχεδόν σε όλο το πρώτο ημίχρονο, βρέθηκαν ακόμα και στο -10 (57-47) στο τέλος της δεύτερης περιόδου, αλλά δεν τα παράτησαν.

Οι Ράπτορς πάλεψαν, πέρασαν μπροστά κάποια στιγμή στην τρίτη περίοδο και άντεξαν στους κραδασμούς. Στο τέλος, ένας συνδυασμός τύχης, ταλέντου και σωστού σχεδιασμού αποδείχθηκε αρκετός στο τρίποντο του Ανουνόμπι για να πάρουν τη νίκη και να μειώσουν σε 2-1 την σειρά.

Ο Λάουρι με 31 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Φρεντ ΒανΒλίτ να προσθέτει 25 πόντους και τον Πασκάλ Σιάκαμ 16 πόντους.

Για τους Σέλτικς, ο Κέμπα Γουόκερ είχε 29 πόντους, ο Τζέιλεν Μπράουν 19 πόντους και ο Τζέισον Τέιτουμ 15 πόντους (αλλά με 5/18 σουτ).

Τα δωδεκάλεπτα: 33-28, 57-47, 80-76, 103-104

ΣΕΛΤΙΚΣ (Στίβενς): Τέιτουμ 15 (5/18 σουτ, 1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Τάις 9 (7 ριμπάουντ), Γουόκερ 29 (4), Σμαρτ 11 (4/15 σουτ, 2/9 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπράουν 19 (12 ριμπάουντ), Οτζελέγιε 3 (1), Γ. Γουίλιαμς 5 (1), Καντέρ 4, Φολ, Ρ. Γουίλιαμς 3 (7 ριμπάουντ), Γουαναμέικερ 5

ΡΑΠΤΟΡΣ (Νερς): Σιάκαμ 16 (6/15 σουτ, 1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Ανουνόμπι 12 (3 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Γκασόλ 10 (6 ριμπάουντ), Λάουρι 31 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 8 ασίστ), ΒανΒλίτ 25 (5 τρίποντα, 6 ασίστ, 5 λάθη), Ιμπάκα 2 (1/6 σουτ), Πάουελ 8 (2), Τόμας

Κλίπερς από άλλον… πλανήτη

φρεσκάδα – αλλά προφανώς και το ταλέντο – είχε τον πρώτο λόγο στο πρώτο παιχνίδι των Κλίπερς με τους Νάγκετς στους ημιτελικούς της Δύσης. Η ομάδα του Λος Άντζελες βρήκε μπροστά της ένα εξαντλημένο Ντένβερ μετά την προ δύο ημερών πρόκρισή του σε βάρος των Τζαζ με 4-3 και δεν το λυπήθηκε, παίρνοντας τη νίκη με 120-97.

Οι Νάγκετς είχαν όλη την καλή διάθεση να παλέψουν, κάτι που φάνηκε στην πρώτη περίοδο, το φινάλε της οποίας βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 31-31. Η συνέχεια όμως ήταν τελείως διαφορετική.

Στην δεύτερη περίοδο οι Κλίπερς απλώς πάτησαν γκάζι κόντρα στο εξαντλημένο Ντένβερ και… εξαφανίστηκανν, ξεφεύγοντας με 69-51 στο τελος του πρώτου ημιχρόνου. Από εκεί και πέρα το παιχνίδι ήταν πλέον τυπική υπόθεση, με την παρέα του Κουάι Λέοναρντ να κάνει τα… απαραίτητα για να φτάσει στη νίκη και το 1-0.

Ο Λέοναρντ με 29 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Πολ Τζορτζ να προσθέτει 19 πόντους και τον Μάρκους Μόρις 18 πόντους.

Για τους Νάγκετς, ο Νίκολα Γιόκιτς είχε 15 πόντους (αλλά 6/14 σουτ, ο Πολ Μίλσαπ 13 πόντους και ο Μόντε Μόρις 12 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 31-31, 69-51, 91-67, 120-97

ΚΛΙΠΕΡΣ (Ρίβερς): Λέοναρντ 29 (1), Μόρις 18 (4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ζούμπατς 4 (7 ριμπάουντ), Μπέβερλι 8 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Τζορτ 19 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 5 λάθη), Πάτερσον, Γκριν 7 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Χαρέλ 15, Τζάκσον, Γουίλιαμς 10, ΜακΓκρούντερ 2, Μαν 4, Σάμετ 4.

ΝΑΓΚΕΤΣ (Μαλόουν): Μίλσαπ 13 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Γκραντ 12 (3), Γιόκιτς 15 (6/14 σουτ), Μάρεϊ 12 (5/15 σουτ, 2/8 τρίποντα, 6 ασίστ), Χάρις 5 (1), Πλάμλι 4 (5 ριμπάουντ), Πόρτερ 5 (2/9 σουτ, 0/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Κρεγκ 6 (1), Μπάτες-Ντιόπ 1, Μπολ 4 (1), Μόρις 12, Ντοζίερ 6, Ντάνιελς 2.

Στην κορυφή το buzzer-beater του Ανουνόμπι

Ο Οτζί Ανουνόμπι σημείωσε, λοιπόν, το μεγαλύτερο σουτ της καριέρας του με νικητήριο buzzer-beater τρίποντο στη νίκη των Ράπτορς κόντρα στους Σέλτικς. Δε γινόταν λοιπόν να μην βρεθεί στην κορυφή του Top-10 της ημέρας του ΝΒΑ.