Ο Ποντένσε έκανε με τον Ολυμπιακό ό,τι και ο Τάκης Νικολούδης το 1981

Το γκολ του Ποντένσε γλίτωσε τον Ολυμπιακό από ένα αρνητικό ρεκόρ στην ιστορία του στην Α’ εθνική και πέτυχε ότι ο Τάκης Νικολούδης το 1981… Συγκεκριμένα, στις 16 Σεπτεμβρίου για την 3η αγωνιστική οι «ερυθρόλευκοι» σκόραραν σε βάρος του Αστέρα Τρίπολης στο 18ο λεπτό και νίκησαν με σκορ 2-1. Από τότε και για οκτώ παιχνίδια ο Ολυμπιακός

δεν πέτυχε γκολ στο πρώτο ημίχρονο. Σε έξι από αυτά σκόραρε, μάλιστα, στο δεύτερο ημίχρονο.

Αυτοί οι οκτώ αγώνες ήταν ισοφάριση του ρεκόρ στην ιστορία του που χρονολογείται από το 1981. Τότε ο πρωταθλητής Ολυμπιακός ξεκινούσε το πρωτάθλημα με πολλές δυσκολίες στο γκολ. Αρχίζει με τρεις ισοπαλίες χωρίς γκολ στο πρώτο ημίχρονο, δεν χάνει αγώνα, αλλά φτάνει να παίξει οκτώ παιχνίδια και να μην έχει σκοράρει στο πρώτο ημίχρονο.

Στις 22 Νοεμβρίου 1981 ο Τάκης Νικολούδης ανοίγει το σκορ στο ντέρμπι με την ΑΕΚ στο «Νίκος Γκούμας» και το σερί της ομάδας του Χέλμουτ Σενέκοβιτς σταματάει εκεί, σε ένα παιχνίδι που τελειώνει 2-2. Ο Ολυμπιακός πήρε τον τίτλο εκείνη τη σεζόν. Τώρα ο Ποντένσε έκανε ότι ο Νικολούδης, καθώς με το γκολ του σταμάτησε αυτό το σερί στα οκτώ παιχνίδια και αποσόβησε το ρεκόρ.