Στον τελικό της Μόσχας ο Κώστας Φιλιππίδης

Το εισιτήριο για τον τελικό του επί κοντώ, που διεξαχθεί την ερχόμενη Δευτέρα, εξασφάλισε ο Κώστας Φιλιππίδης, στο πλαίσιο της 1ης ημέρας του παγκοσμίου πρωταθλήματος στίβου της Μόσχας.

Ο Έλληνας πρωταθλητής, ο οποίος συμμετείχε στον πρώτο προκριματικό γκρουπ, έκανε επίδοση 5,55μ (το όριο ήταν 5.70μ) και ήταν μέσα στους 12 αθλητές που εξασφάλισαν την είσοδο στον τελικό του αγωνίσματος. Ο Φιλιππίδης άφησε τα 5,25μ, ενώ πέρασε με την πρώτη προσπάθεια τα 5,40 και τα 5,55μ.

Στην «παρθενική» της εμφάνιση
σε παγκόσμιο πρωτάθλημα στίβου, η Πόπη Αστροπεκάκη, κατέλαβε την 29η θέση στο Μαραθώνιο των γυναικών.

Η Ελληνίδα μαραθωνοδρόμος κάλυψε την απόσταση σε 2 ώρες 47 λεπτά και 12 δευτερόλεπτα, ενώ το ατομικό της ρεκόρ είναι 2:38.27 από τον περασμένο Απρίλιο στο Παρίσι.
Παγκόσμια πρωταθλήτρια αναδείχθηκε η Κενυάτισα, Έντνα Ενγκερινγκουονί Κίπλαγκατ με επίδοση 2:25:44, ενώ το ασημένιο μετάλλιο πήρε η Ιταλίδα Βαλέρια Στρανέο με χρόνο 2:25:58 και το χάλκινο η Ιαπωνέζα Καγιόκο Φουκούσι με 2:27:45.