«Καθάρισε» ο Στάριτζ για τη Λίβερπουλ!

Η Λίβερπουλ πήρε τη νίκη στο ντέρμπι απέναντι στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με 1-0 και σκόρερ τον Ντάνιελ Στάριτζ.

Ο Άγγλος διεθνής έδωσε και πάλι το τρίποντο στη Λίβερπουλ, που έκανε το τρία στα τρία για πρώτη φορά από το 1994.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης ήρθε στο 4ο λεπτό μετά από εκτέλεση κόρνερ του Τζέραρντ και πρώτη κεφαλιά του Άγκερ.

Το 1-0 αποδεικνύεται φέτος το αγαπημένο σκορ της Λίβερπουλ, καθώς με τον ίδιο τρόπο νίκησε και τα δύο προηγούμενα

παιχνίδια της.

Ο αγώνας είχε ρυθμό στο πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να «παλεύουν» για το γκολ.

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Μόγιες είχε την κατοχή της μπάλας, αλλά ήταν «φλύαρη» και δεν δημιούργησε ευκαιρίες.

H πρώτη της ευκαιρία ήρθε στο 77′ από τον Νάνι με αριστερή βολίδα, αλλά απέκρουσε ο Μινιολέ.

Από την άλλη η Λίβερπουλ αρκέστηκε στο 1-0 του πρώτου ημιχρόνου και αναλώθηκε στην προσπάθεια να το διατηρήσει.

Η παράταξη των δύο ομάδων:

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Μινιολέ, Γκλεν Τζόνσον, Σκρτελ, Άγκερ, Χοσέ Ενρίκε, Λούκας Λέιβα, Τζέραρντ, Χέντερσον, Κοουτίνιο (84′ Λουίς Αλμπέρτο), Ιάγο Άσπας (61′ Στέρλιγκ), Στάριτζ.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΙΤΕΤ: Ντε Χέα, Φιλ Τζόουνς (38′ Βαλένσια), Ρίο Φέρντιναντ, Βίντιτς, Εβρά, Κλέβερλι, Κάρικ, Γκιγκς (73′ Χαβιέρ Ερνάντες), Άσλεϊ Γιανγκ (63′ Νανί), Γουέλμπεκ, Φαν Πέρσι.