Καθάρισε Αστέρα και πρόκριση ο Ολυμπιακός!

Ο Ολυμπιακός νίκησε με 4-0 τον Αστέρα Τρίπολης στο πλαίσιο του Κυπέλλου Ελλάδας και απέκτησε σοβαρό προβάδισμα πρόκρισης.

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν το παιχνίδι με διάθεση να το ελέγξουν από τα πρώτα λεπτά αλλά ουσιαστικά το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αναγνωριστικό αφού οι πρωταθλητές παρατάχθηκαν με κάποιες αλλαγές.

Στο 27’ όμως ο Ολυμπιακός

κέρδισε πέναλτι με τον Τσόρι Ντομίνγκες να ευστοχεί από τα 11 μέτρα ανοίγοντας το σκορ στο Γεώργιος Καραϊσκάκης.

Οι πρωταθλητές ήταν ορεξάτοι και κατάφεραν να πετύχουν και δεύτερο γκολ με τον Τζόελ Κάμπελ να σκοράρει στο 35’.

Ο Αστέρας Τρίπολης προσπάθησε να απειλήσει τον Μπάλατζ Μέγερι αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός ήταν καταιγιστικός. Στο 56’ ο Γκαετάν Μπονγκ βρήκε δίχτυα μετά από όμορφη ομαδική προσπάθεια ενώ 4 λεπτά αργότερα ο Μάικλ Ολαϊτάν εκμεταλλεύθηκε την ολιγωρία της άμυνας των «Αρκάδων» κάνοντας το 4-0.

Το παιχνίδι αυτό είναι πολύ σημαντικό για τον Πελέ που έκανε το ντεμπούτο του με τη φανέλα των πρωταθλητών Ελλάδας.

Αλλαγές: 1η: 46’ Μπονγκ αντί του Σιόβα, 46’ Χουάνμα αντί του Ουρτάδο, 2η: 63’ Μασάντο αντί του Μανιάτη, 65’ Σανκαρέ αντί του Κάφα 3η: 69′ Πελέ αντί του Ντομίνγκες, 72′ Καράσκο αντί του Μουνάφο

Κόκκινες κάρτες: 44’ Μπαράλες (για χέρι)

Τα γκολ: 17’ Τσόρι Ντομίνγκες (πέναλτι), 35’ Τζόελ Κάμπελ, 56’ Μπονγκ, 60’ Ολαϊτάν

Οι συνθέσεις:

Ολυμπιακός: Μέγιερι, Χολέβας, Σιόβας, Μανωλάς, Παπάζογλου, Εντινγκά, Μανιάτης, Βάις, Κάμπελ, Ντομίνγκες, Ολαϊτάν.

Αστέρας Τρίπολης: Ερνάντεζ, Μουνάφο, Ουσέρο, Μπαράλες, Τσάμπουρης, Ζησόπουλος, Κάφα, Ουρτάδο, Γκοϊάν, Κοντοές, Εντό.

The post Καθάρισε Αστέρα και πρόκριση ο Ολυμπιακός! appeared first on Paraskhnio.gr.