Επίδειξη ισχύος της Παρί – Συνέτριψε με 4-1 τον Ολυμπιακό

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ δυνατά το πρώτο ημίχρονο και στο 1ο λεπτό είχε την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ αλλά ο Βλάντιμιρ Βάις σημάδεψε το δοκάρι του Σιρίγκου.

Η Παρί στάθηκε τυχερή αφού στην πρώτη της ουσιαστικά ευκαιρία άνοιξε το σκορ με τον Ουρουγουανό Έντισον Καβάνι (19’).

Η απάντηση του Ολυμπιακού ήρθε στο 25’ όταν ο Βλάντιμιρ Βάις έκανε από τα δεξιά έξοχη κούρσα και νίκησε τον Ιταλό προρτιέρο.

Οι «ερυθρόλευκοι»

πήγαν με το 1-1 στα αποδυτήρια και ενώ όλοι περίμεναν να μπουν το ίδιο δυναμικά στο Β’ μέρος ο Ολυμπιακός βάλθηκε να τους διαψεύσει όλους.

Όμως ο Ολυμπιακός ήταν «διπρόσωπος» και άφησε το καλό του πρόσωπο στα αποδυτήρια.

Η ομάδα του Πειραιά μπήκε «υπνωτισμένα», έδωσε χώρους στους γάλλους και αυτοί τους τιμώρησαν.

Στο 69’ ο Μότα έκανε το 1-2 μετά από εκτέλεση κόρνερ του Λαβέτσι ενώ ο ίδιος παίκτης στο 73’ έκανε το 1-3.

Στο 74’ ο Σαβιόλα πήρε τη θέση του Φουστέρ αλλά ο Αργεντίνος δεν μπήκε ποτέ στο ρυθμό του ματς.

Ο Σάμαρης ανέτρεψε τον Ιμπαϊμοβιτς μέσα στην περιοχή αλλά ο Ρομπέρτο με διπλή επέμβαση κράτησε το 1-3.

Το τελικό 1-4 διαμορφώθηκε από τον Μαρκίνος (81’). Πλέον η τύχη του Μίτσελ είναι στα χέρια της διοίκησης.

Οι συνθέσεις των ομάδων

Ολυμπιακός (Μίτσελ): Ρομπέρτο, Μπονγκ, Μετζανί, Σιόβας, Μανιάτης, Σάμαρης, Μασάντο, Τσόρι Ντομίνγκες (61′ Κάμπελ), Βάις (84′ Γιαταμπαρέ), Φουστέρ (74′ Σαβιόλα), Μήτρογλου.

Παρί Σεν Ζερμέν (Λοράν Μπλαν): Σίριγκου, Φαν ντερ Βιλ, Μαρκίνιος, Τιάγκο Σίλβα, Μάξουελ, Βεράτι, Τιάγκο Μότα, Βεράτι, Μόουρα (46′ Λαβέτσι), Ματουϊντί, Καβάνι (90′ Μενές), Ιμπραχίμοβιτς.

Γκολ: 25′ Βάις / 19′ Καβάνι, 69′, 73′ Τιάγκο Μότα, 86′ Μαρκίνιος