Πρόβα ενόψει Ζαλγκίρις

Δεν συνάντησε προβλήματα ο Παναθηναϊκός με τον Ίκαρο και κέρδισε με 97-72 λίγες ημέρες πριν το κρίσιμο ματς με τη Ζαλγκίρις...
Ο Παναθηναϊκός νίκησε εύκολα με 97-72 τον Ίκαρο στο κλειστό του ΟΑΚΑ, παίρνοντας την ρεβάνς του για την πικρή ήττα του πρώτου γύρου.

Οι «πράσινοι» μπήκαν δυνατά στο ματς και προηγήθηκαν με
6-0. Ο Ίκαρος μείωσε γρήγορα, όμως ένα σερί 10-0 του Τριφυλλιού εκτίναξε τη διαφορά στο 20-8, με τους Διαμαντίδη, Σχορτσιανίτη και Ματσιούλις να είναι οι παίκτες που τραβούσαν το κουπί επιθετικά.

Το ίδιο δυνατό ήταν για τον Παναθηναϊκό και το δεύτερο δεκάλεπτο, με την ομάδα του Πεδουλάκη να κρατάει τη διαφορά και να την εκτοξεύει με ένα σερί 11-0. Οι δύο ομάδες έφυγαν για τα αποδυτήρια με το σκορ στο 46-28.

Το δεύτερο ημίχρονο βρήκε τους «πράσινους» να παίζουν με κέφι και ενέργεια, με τον Διαμαντίδη να «πυροβολεί» από μακρινή απόσταση με εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας και με τον Πεδουλάκη να δίνει χρόνο συμμετοχής στον Σκορδίλη, ο οποίος πέτυχε 10 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 22-10, 46-18, 80-54, 97-72

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Σχορτσανίτης 11, Μπράμος 11(3), Ματσιούλις 13(1), Καπόνο 1, Ούκιτς 4, Λάσμε 11, Τσαρτσαρής 2, Διαμαντίδης 14(4), Γκιστ 8, Μπανκς 2, Ξανθόπουλος 10(2), Σκορδίλης 10.

Ίκαρος (Καλαφατάκης): Στναντ 3(1), Λαρεντζάκης, Κυρίτσης 17(1), Βρκιτς 10(1), Ντελκ, Φαγιέ 18(2), Γκίμπσον 9(2), Γιαννακίδης, Αγαδάκος, Μήτσιαλος, Οικονομόπουλος 1, Πάντιτς 14.