Έκαναν τη Γλυφάδα Λεωφόρο!

Με κορυφαίες τις Καλέντζου, Ντέλβα και Μαγκλάρα, ο Παναθηναϊκός πέτυχε μία ακόμα μεγάλη νίκη, αυτή τη φορά επί της Τερψιθέας με 47-55. Οι οπαδοί του Τριφυλλιού στήριξαν για ακόμη μία φορά τις πράσινες αμαζόνες, κάνοντας Λεωφόρο τη Γλυφάδα...

Ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε της Τερψιθέας στη Γλυφάδα σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι με 47-55. Κορυφαίες για ένα ακόμα παιχνίδι οι Καλέντζου, Ντέλβα και Μαγκλάρα,
ενώ χρησιμοποιήθηκαν και οι 12 παίχτριες της αποστολής.

Oι οπαδοί του Τριφυλλιού δεν άφησαν ούτε σε εκτός έδρας παιχνιδι την ομάδα μόνη της, οι οποίοι προσήλθαν μαζικά στη Γλυφάδα και δε σταμάτησαν να τραγουδούν ούτε δευτερόλεπτο καθ΄όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού.

Η Γιασεμή Σαμαντούρα ξεκίνησε με τις Μαγκλάρα, Δίελα, Καλέντζου, Σλούκα και Ντέλβα. Παρότι οι δύο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ στο α΄δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός πήρε από νωρίς το προβάδισμα με σουτ της Μαγκλάρα, με την Τερψιθέα να ισοφαρίζει με τη Σκιαδοπούλου. Ωστόσο πήρε μπρος το μεγάλο πυροβολικό της ομάδας, η Τούλα Καλέντζου η οποία με τρίποντο άρχισε να χτίζει διαφορά για το Τριφύλλι. Η Σκιαδοπούλου ήταν αυτή που ισοφάρισε ξανά με καλάθι και φάουλ το καλάθι της Δίελα, αλλά από το σημείο εκείνο και εξής Μαγκλάρα και Καλέντζου έκαναν ό,τι ήθελαν στο γήπεδο, με την πρώτη να ξαναδίνει το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό και την έμπειρη γκαρντ της ομάδας να βάζει άλλα δύο τρίποντα και να τελειώνει το δεκάλεπτο με 3/3 σουτ τριών πόντων. Η Ντέλβα ήταν καλά κλεισμένη από την ομάδα της Τερψιθέας, αλλά έμπαιναν τα περιφερειακά σουτ με το α΄δεκάλεπτο να λήγει 11-17.

Η Κωτούλα που είχε μπει στο παιχνίδι σκόραρε στις αρχές του β΄δεκαλέπτου, ανεβάζοντας τη διαφορά στο 11-19. Ωστόσο, η Τζόνσον που ήταν σε πολύ καλή ημέρα μείωσε για την Τερψιθέα, με καλάθι και φάουλ, ενώ η ίδια παίχτρια με δύο βολές ακόμα μείωσε σε 16-19. Η σφικτή άμυνα της Τερψιθέας οδήγησε τη Βλάνη σε άστοχο σουτ, αλλά η Μαγκλάρα πήρε το ριμπάουντ και στην εκπνοή της επίθεσης έκανε το 16-21. Η Ντέλβα, με εξαιρετική κίνηση ανέβασε ακόμα περισσότερο το δείκτη του σκορ (16-23), αλλά στην επόμενη φάση η Δίελα φορτώθηκε με το 4ο φάουλ της που έδωσε τη δυνατότητα στη Σκιαδοπούλου να μειώσει με βολές. Η σέντερ της Τερψιθέας συνέχισε την πολύ καλή της εμφάνιση κλέβοντας ξανά στην επόμενη φάση.

Η Τερψιθέα πίεζε σε όλο το γήπεδο, κάτι που οδηγούσε σε λάθη τις «πράσινες», αλλά η άμυνα των παιχτριών της Σαμαντούρα απέτρεπε να μπουν εύκολα καλάθια για τις αντιπάλους τους. Στην ίδια επίθεση, το Τριφύλλι πήρε τρία σερί φάουλ (σε Καλέντζου, Μαγκλάρα, Ντέλβα), με την Τερψιθέα να συμπληρώνει τα πέντε και την αμερικανή σέντερ του Παναθηναϊκού να γράφει το 18-25 με βολές. Η Καλέντζου με ακόμη ένα τρίποντο έκανε το 20-28, ωστόσο η Τεψιθέα είχε σε εξαιρετική ημέρα τη Σκιαδοπούλου, η οποία έκλεψε τη μπάλα, ξεχύθηκε στον αιφνιδιασμό και μείωσε σε 22-28, ενώ στη μία βολή της Ντέλβα απάντησε με νέο καλάθι, μετά από ασσίστ της Μπότσαρη (24-29). Με αυτό το σκορ έληξε και το ημίχρονο, αφού η Σκιαδοπούλου έδωσε