Δημήτρης Διαμαντίδης: Η αναπόφευκτη πτώση

Όταν η στατιστική μιλάει από μόνη της... Το GreenZone θυμάται τους μέσους όρους χρόνου συμμετοχής του Δημήτρη Διαμαντίδη τα τελευταία χρόνια.
Ο Δημήτρης Διαμαντίδης δεν θύμισε σε τίποτα τον καλό του εαυτό το βράδυ της Παρασκευής και καθώς φέτος, Παναθηναϊκός χωρίς 3D... δεν υπάρχει, η ήττα ήταν αναπόφευκτο κακό. Δυστυχώς, για ό,τι «φωνάζαμε» εδώ και αρκετές αγωνιστικές επιβεβαιωθήκαμε, νωρίτερα από ό,τι το περιμέναμε.

Ο «Μήτσος» έχει ξεζουμιστεί. Μετά τη φυγή των Καλάθη,
Γιασικεβίτσεους και χωρίς το κενό να αναπληρωθεί ούτε στο ελάχιστο με τους Ούκιτς, Κίτσεν, Ξανθόπουλο ο Διαμαντίδης αναγκάζεται να παίζει… για τρεις.

Μέχρι στιγμής έχει κάνει ρεκόρ καριέρας σε χρόνους συμμετοχής και είναι απορίας άξιο αν θα καταφέρει σε ηλικία 32 ετών να βγάλει τη χρονιά σε τέτοιους ρυθμούς.

Ο Διαμαντίδης είναι ο δεύτερος παίκτης της Ευρωλίγκας στη σχετικά κατηγορία (33 λεπτά ανά αγώνα μ.ο) όταν ο πρώτος Μπλέικ της Ελάν Σαλόν είναι τέσσερα χρόνια νεότερός του.

Στην Ευρωλίγκα ο Διαμαντίδης αγωνίστηκε με αντίπαλους τις:
Ρεάλ Μαδρίτης, 37 λεπτάΚαντού, 32 λεπτάΟλίμπια Λιουμπλιάνα, 25 λεπτάΦενέρμπαχτσε, 35 λεπτάΚίμκι, 32 λεπτάΑκόμα και σε παιχνίδι με τον Ίκαρο Καλλιθέας, η παρουσία του "3D" ήταν τόσο απαραίτητη, ώστε πατούσε παρκέ για 30 λεπτά, ενώ στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ ξεκουράστηκε συνολικά ένα πεντάλεπτο.

Η στατιστική μιλάει από μόνη της. Στην Ευρωλίγκα, σε πρώτη φάση ομίλων, οι μέσοι όροι χρόνου συμμετοχής του Διαμαντίδη ήταν:
2011-12, 28:522010-11, 30:502009-10, 22:362008-09, 27:422007-08, 29:082006-07, 30:232005-06, 29:322004-05, 26:08Ακόμα όμως και σε παιχνίδια που έκριναν την κατάκτηση της… μεγάλης κούπας, ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς πάντα έδινε τις απαραίτητες ανάσες στον πολυτιμότερο παίκτη του.
Στον τελικό με τη Μακάμπι το 2011, ο Διαμαντίδης αγωνίστηκε 32 λεπτά και στον ημιτελικό με τη Σιένα επίσης 32 λεπτά.Στον τελικό με την ΤΣΣΚΑ το 2009 αγωνίστηκε 27 λεπτά, ενώ στον ημιτελικό με τον ΟΣΦΠ 32 λεπτά. Στον τελικό με την ΤΣΣΚΑ στην Αθήνα το 2007 έπαιξε 28 λεπτά και στον ημιτελικό με την Ταού 29 λεπτά. Τα 37 λεπτά που έπαιξε φέτος κόντρα στη Ρεάλ Μαδρίτης είναι κάτι πρωτόγνωρο για τον γκαρντ του Παναθηναϊκού, που αν συνεχιστεί να αντιμετωπίζεται ως... ρομπότ, θα είναι φυσιολογικό επακόλουθο η σωματική και ψυχολογική του κατάπτωση και θα ελλοχεύει ο κίνδυνος μυϊκού τραυματισμού.

Για να δούμε τον Μήτσο να αγωνίζεται τόσο πολύ σε σημαντικό ματς, πρέπει να ταξιδέψουμε στη σεζόν 2005-06, στον δεύτερο τελικό με τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ, όταν και οι «πράσινοι» νίκησαν με 68-79 και ο έξι χρόνια νεότερος Διαμαντίδης ήταν στο παρκέ για 38 λεπτά.