Αμαζόνες για φίλημα!

Εντυπωσιακό ξεκίνημα στην Α1 γυναικών από την ομάδα μπάσκετ του Παναθηναϊκού, η οποία κέρδισε μέσα στο Αλεξάνδρειο τον Άρη με το επιβλητικό 53-86! Καλέντζου και Ντέλβα οι κορυφαίες μιας υπέροχης ομάδας...

Η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Παναθηναϊκού αντιμετώπισε το μεσημέρι της Κυριακής (7/10) τον Άρη στο Αλεξάνδρειο, στο πλαίσιο της πρεμιέρας του πρωταθλήματος της Α1 μπάσκετ γυναικών, και παίζοντας
ολοκληρωτικό μπάσκετ επιβλήθηκε με 53-86!

Το Τριφύλλι ταξίδεψε στη Θεσσαλονίκη χωρίς την Ευγενία Κωτούλα, η οποία αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού, και τη θέση της στην αποστολή πήρε η Φωτεινή Πριόνα.

H Γιασεμή Σαμαντούρα ξεκινησε με τις Μαγκλάρα, Καλέντζου, Δίελα, Μοσχοπούλου και Ντέλβα. Το Τριφύλλι επέβαλε αμέσως το ρυθμό του και με μαέστρο την Τούλα Καλέντζου και εκτελέστρια την Νταϊάνα Ντέλβα προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με 12-24.

Η σέντερ του Παναθηναϊκού ήταν ασταμάτητη και φόρτωσε από τις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου την Ντένις Ουίλσον με τρία φάουλ. Η Αμερικανή του Τριφυλλιού μέσα σε 14 λεπτά αγώνα είχε ήδη πετύχει 20 πόντους!

Η διαφορά, όσο κυλούσε το ματς αυξανόταν και το ταμπλό έγραψε 19-39. Σε εκείνο το σημείο, λόγω ροτέισον, αλλά και χαλάρωσης στην άμυνα, ο Άρης αντεπιτέθηκε και με κύρια εκφράστρια της επίθεσής του τη Νικολαΐδου έκανε ένα επιμέρους 9-0 και μείωσε το σκορ κάτω από τους είκοσι πόντους, με το ημίχρονο να λήγει 31-44.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με 5 σερί πόντους της Μοσχοπούλου και δεν έχασε ποτέ τη διαφορά που είχε αποκτήσει από το πρώτο ημίχρονο. Η Καλέντζου εξακολούθησε να είναι μεστή στο παιχνίδι της, οργανώνοντας μαεστρικά την ομάδα και πυροβολώντας ασταμάτητα το αντίπαλο καλάθι. Η λήξη του δεκαλέπτου βρήκε τον Παναθηναϊκό μπροστά στο σκορ με 42-60.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να είναι καταιγιστικός, έχοντας επιβάλει απόλυτα το ρυθμό του στο παιχνίδι. Σλούκα και Διέλα ανέβασαν το δείκτη του σκορ και στη συνέχεια οι συνήθεις ύποπτες Καλέντζου και Ντέλβα, μαζί με την Θεολόγου, εκτόξευσαν τη διαφορά στους τριάντα πόντους. Η Χριστινάκη έβαλε το κερασάκι στην τούρτα με τρίποντο, με το παιχνίδι να λήγει 53-86!
Περισσότερα σε λίγο...............

Επόμενο παιχνίδι το Σάββατο 13 Οκτωβρίου, 16:00, στον Τάφο του Ινδού, εναντίον του ΔΑΣΑΛ. Όλοι εκεί!