Ιδανικός αυτόχειρας

Ο Παναθηναϊκός έχασε σε μία περίοδο και τη νίκη που έδειχνε εφικτή σε όλο το ματς και τη διαφορά από τη Μάλαγα (66-60), εξαιτίας ενός καταστροφικού μπλακ άουτ στο δ΄δεκάλεπτο που πέτυχε μόνο 7 πόντους...

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από τη Μάλαγα με 66-60, σε ένα ματς που έδειχνε πως θα έπαιρνε το ροζ φύλλο αγώνα μέχρι τουλάχιστον το 35'.

Με
τα μπλοκ άουτ να λειτουργούν άψογα και δυσχεραίνοντας το τρανζίσιον παιχνίδι της Μάλαγα, ο Παναθηναϊκός είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού σε όλο το πρώτο ημίχρονο, ενώ παρά το come back της Μάλαγα, τα μεγάλα σουτ και η καλή εμφάνιση του Ρόκο Λένι Ούκιτς του χάριζαν το προβάδισμα.

Ωστόσο, η ελάχιστη κίνηση στην επίθεσή του και οι κακές επιλογές στο τελευταίο δεκάλεπτο, όταν οι «πράσινοι» σημείωσαν μόλις 7 πόντους, συμπεριλαμβανομένης της κούρασης των Δημήτρη Διαμαντίδη (34'40'') και του Ρόκο Ούκιτς (36'24'') επέτρεψαν στον Μάρκους Γουίλιαμς να πάρει την ομάδα του στις πλάτες του και με μεγάλα τρίποντα να της δώσει την ανέλπιστη, όπως εξελισσόταν το παιχνίδι, νίκη, η οποία θύμισε το εντός έδρας παιχνίδι με τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Ο Μάρκους Μπανκς ήταν αρνητικός όσο αγωνίστηκε, ενώ ο Βασίλης Ξανθόπουλος έπαιξε ελάχιστα κι έτσι οι «πράσινοι» έμειναν από ενέργεια. Για το Τριφύλλι στους διακριθέντες ήταν και ο Τζέιμς Γκιστ, ενώ για τους γηπεδούχους κορυφαίος, εκτός του Γουίλιαμς, ήταν και ο Λούκα Ζόριτς που έκανε μεγάλη ζημιά από τη ρακέτα.

Η εικόνα του ματς:

σετ μπάσκετ ξεκίνησε το Τριφύλλι, προηγούμενο με 8-11 με μεγάλα τρίποντα από τον Ματσιούλις (2) και τον Ούκιτς. Παρότι αντιμετώπισε κάποια προβλήματα επιθετικά, η πολύ καλή άμυνα των «πράσινων» και δύο εντυπωσιακά μπλοκ από Λάσμε κι ένα από Γκιστ, διατηρούσαν το προβάδισμα για τον Παναθηναϊκό. O Διαμαντίδης με νέο τρίποντο έγραψε το 8-14 και με τη λήξη του δεκαλέπτου o Σχορτσιανίτης πήρε δυναμικά το επιθετικό ριμπάουντ και πέτυχε καλάθι και φάουλ (αστόχησε στη βολή) για το 8-16 (double σκορ με τις μισές κατοχές).

Με την έναρξη του β΄δεκαλέπτου, ο Ζόριτς από κοντά και ο Γουίλιαμς με τρίποντο, μετά από κακό μαρκάρισμα του Μπανκς μείωσαν για τη Μάλαγα. Καταπληκτικό πικ εν ρολ από Διαμαντίδη-Λάσμε, χάρισε ένα εντυπωσιακό κάρφωμα για τον Γκαμπονέζο για το 13-18. Ο Μπανκς προσπάθησε να τρέξει και να ανεβάσει το ρυθμό, δίνοντας την ευκαιρία στον Γκιστ με φόλου-κάρφωμα να κάνει το 15-23. Ο Κάλογουεϊ από κοντά και ο Σιμόν με τρίποντο σε transition game ψαλίδισε τη διαφορά στο 20-23. Με βολές από τον Διαμαντίδη και σουτ τριών πόντων από τον Γκιστ, το Τριφύλλι έκανε το 22-28. Ο Τσαρταρής πήρε την εσωτερική βλέποντας το κενό στη ρακέτα και με το αριστερό έγραψε το 24-32, ενώ ο Ούκιτς με το που γύρισε στο παρκέ ανέβασε τη διαφορά στο +10. Το 26-35 που ήταν το σκορ του ημιχρόνου διαμόρφωσαν με βολές ο Γουίλιαμς για τους Μαλαγένιους και ο Ούκιτς για τον Παναθηναϊκό.

H έναρξη του γ΄δεκαλέπτου ξεκίνησε με τρίποντο από τον Ματσιούλις. Στη μεγαλύτερη πίεση και στο τρέξιμο της Μάλαγα ανταποκρίθηκαν οι «πράσινοι», παρότι η ισπανική ομάδα έτρεξε ένα 9-0 με Ζόριτς και Σιμόν (35-38). Ο λιθουανός φόργουορντ του Τριφυλλιού έσπασε το σερί αυτό με νέο τρίποντο. Ο Κάλογουεϊ απάντησε, αλλά και ο Ούκιτς με τον ίδιο τρόπο έκανε το 38-44. Μάλιστα μόλις πλησίασαν ξανά οι γηπεδούχοι, ο κροάτης γκαρντ με νέο σουτ τριών πόντων σημείωσε το 44-51. Από την άριστη συνεργασία Διαμαντίδη-Σχορτσιανίτη ο τελευταίος σκόραρε για το 44-53 που ήταν και το σκορ του δεκαλέπτου.

Χωρίς Διαμαντίδη και Ούκιτς στην αρχή του δ΄δεκαλέπτου, ο Γουίλιαμς εκμεταλλεύτηκε την κακή άμυνα (και το αντιαθλητικό) του Μπανκς και μείωσε με προσωπικές ενέργειες σε 50-53, ενώ ο Βάσκεθ έφερε με βολές τη διαφορά στον πόντο. Ωστόσο ο Ματσιούλις με σουτ και ο Διαμαντίδης με τρίποντο έδωσαν ανάσα στο Τριφύλλι για το 52-58. Εντούτοις, με κινητήριους μοχλούς τους Γουίλιαμς και Ζόριτς, η Μάλαγα όχι μόνον ισοφάρισε, αλλά πέρασε μπροστά με 63-60. Παρά την καλή άμυνα από τους «πράσινους», η Μάλαγα πήρε νέο επιθετικό ριμπάουντ και ο Γουίλιαμς με νέο τρίποντο «σκότωσε» το Τριφύλλι, για το 66-60 που ήταν και το τελικό σκορ. Στην εναπομείνασα επίθεση, ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να σκοράρει για να μη χάσει και τη διαφορά του πρώτου αγώνα (+5), αλλά η ο Ούκιτς δεν ευστόχησε.

Τα δεκάλεπτα: 8-16, 26-35, 44-53, 66-60Ουνικάχα (Ρέπεσα): Σίμον 9 (1/4δίπ., 2/8τρίπ., 1/1β., 2ασ.), Γουίλιαμς 22 (2/8δίπ., 5/7τρίπ., 3/4β., 2ρ., 3ασ., 1λ. σε 22:10), Πάνκο (0/3δίπ., 0/2τρίπ.), Βιδάλ (0/1τρίπ., 2ασ.), Ουρτάσουν 3 (1/5δίπ., 0/1τρίπ., 1/2β.), Κάλογουεϊ 5 (1/2τρίπ., 2κλ.), Πέροβιτς (0/2δίπ.), Βάσκεθ 13 (5/12δίπ., 3/3β., 5ρ., 2κοψ.), Ζόριτς 14 (7/10δίπ., 9ρ.)
Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος (0/1δίπ., 0/3τρίπ., 5ρ., 1ασ.), Ματσιούλις 15 (1/3δίπ., 4/7τρίπ., 1/2β., 3λ. σε 24:13), Ούκιτς 14 (1/5δίπ., 3/6τρίπ., 3/4β., 5ρ., 2ασ., 1κοψ., 2λ. σε 36:24), Λάσμε 6 (2/6δίπ., 2/2β., 7ρ., 2κοψ., 2λ.), Τσαρτσαρής 2 (1/1δίπ., 3ρ., 1λ.), Διαμαντίδης 8 (0/2δίπ., 2/3τρίπ., 2/2β., 5ρ., 7ασ., 4λ. σε 34:40), Γκιστ (2/7δίπ., 1/4τρίπ., 8ρ., 1ασ., 2κλ., 2κοψ. σε 29:10), Μπανκς 2 (0/1δίπ., 0/1τρίπ., 2/2β., 1λ.0, Ξανθόπουλος, Γιαννόπουλος, Σχορτσανίτης 6 (3/4δίπ., 0/1β., 1ρ., 1λ. σε 9:12)Συνολική στατιστική:
Ουνικάχα: 17/47δίπ., 8/21τρίπ., 8/10β., 27-13ρ., 9ασ., 3κλ., 4κοψ., 6λ.
Παναθηναϊκός: 10/30δίπ., 10/24τρίπ., 10/13β., 29-9ρ., 11ασ., 2κλ., 5κοψ., 14λ