Αξιος της μοίρας του ο ΠΑΟ

22:35 8/3/2013 - Πηγή: Sport.gr
Ο Παναθηναϊκός έχασε μέσα από τα χέρια του ένα παιχνίδι, το οποίο θα μπορούσε να έχει "καθαρίσει" από το πρώτο ημίχρονο. Παρότι προηγήθηκε 55-60 δέχθηκε από τη Μάλαγα ένα σερί 11-0 στο τελευταίο δίλεπτο, με αποτέλεσμα να ηττηθεί 60-66 και να χάσει και τη διαφορά του πρώτου αγώνα (+5).Παρότι οι ισπανοί είχαν διπλάσιες επιθέσεις από τον Παναθηναϊκό (20 - 11) στο πρώτο δεκάλεπτο, το τριφύλλι εξαργύρωσε την καλή αμυντική λειτουργία του (2 κοψίματα ο Λάσμε και ένα ο Γκιστ), σε συνδυασμό με το επιθετικό κρεσέντο
έξω από τα 6,75μ. Είναι χαρακτηριστικό ότι το 8-16 υπέρ της ελληνικής ομάδας στην πρώτη περίοδο (παρά τα 4 επιθετικά φάουλ και τα 8 λάθη), προήλθε από τα 4/6 τρίποντα που είχαν Ματσιούλις (2), Ούκιτς και Διαμαντίδης. Με τον Βάσκεθ, λοιπόν, να έχει 6 από τους 8 πόντους των ισπανών, ο Παναθηναϊκός έκλεισε το δεκάλεπτο στο +8 με 6/11 σουτ εντός πεδιάς, έναντι 4/20 των γηπεδούχων (0/5 τρίποντα).Η Μάλαγα ξεκίνησε τη 2η περιόδο με 5-0 σερί (13-16), αλλά το κάρφωμα του Λάσμε 3 λεπτά μετά την έναρξή της έδωσε το έναυσμα στον Παναθηναϊκό για ένα επιμέρους 2-7, που τον έφερε και πάλι σε θέση ισχύος (15-23). Η ομάδα του Γιάσμιν Ρέπεσα απάντησε γρήγορα με νέο σερί 5-0 για το 20-23 στο 16', αλλά μέχρι το ημίχρονο οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη διαχειρίστηκαν άψογα το παιχνίδι και χωρίς λάθος. Με τρίποντο του Γκιστ έφτασαν και πάλι στο +8 (22-30) και με τρεις συνεχόμενους πόντους του Ούκιτς έκλεισαν το ημίχρονο στο +9 (26-35).Με το τρίτο τρίποντο του Ματσιούλις (3/5) ο Παναθηναϊκός πήγε στο +12 με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου (26-38). Προβάδισμα, το οποίο εξανεμίστηκε σε χρόνο... "dt"! Με 9-0 σερί σε 1:30" οι ισπανοί μείωσαν σε 35-38 (Ζόριτς και Βάσκεθ τους 20π. από τους 35!), αναγκάζοντας τον Αργύρη Πεδουλάκη να καλέσει εσπευσμένα time out.O Παναθηναϊκός ξεκόλλησε με τρίποντο του Ματσιούλις (4/6), ο οποίος έκανε το 35-41 και παρέμεινε σε απόσταση 6 πόντων με νέο τρίποντο του Ούκιτς (38-44). Με τον Βάσκεθ να φτάνει κι αυτός σε διψήφιο αριθμό πόντων (11π.), η Μάλαγα μείωσε σε 43-46 στο 27', αλλά με δύο καλάθια του Σόφο και ένα τρίποντο του Ούκιτς, το τριφύλλι ξαναπήγε στο +9 (44-53), με το τέλος της 3ης περιόδου.Μόλις ένα λεπτό χρειάστηκε στην 4η περίοδο η Μάλαγα για να κάνει ένα σερί 6-0 και να μετατρέψει το 44-53 σε 50-53, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Ο Ματσιούλις έβαλε τέλος στο επιθετικό μπλακ άουτ του Παναθηναϊκού (2:30" χωρίς σκορ), κάνοντας το 52-55, ενώ ο Διαμαντίδης (έπαιζε με διάστρεμμα από το πρώτο ημίχρονο) με τρίποντο έκανε το 52-58 στο 33'. Ο Παναθηναϊκός έδειχνε να ελέγχει το παιχνίδι, αλλά το 55-60 38' έγινε 63-60 στο 39' και 66-60 στο τέλος, με τρια σερί τρίποντα του Ουίλιαμς (!), ο οποίος έφτασε τους 22 πόντους.