Διπρόσωπος στη Μόσχα

Την ήττα γνώρισε ο Παναθηναϊκός από την ανώτερη ΤΣΣΚΑ με 86-69 στη Μόσχα, εμφανίζοντας δύο πρόσωπα στο παρκέ. Το μπλακ άουτ στο γ΄δεκάλεπτο ήταν μοιραίο για τους «πράσινους». Από το Τριφύλλι ξεχώρισαν οι Τζέιμς Γκιστ και Στεφάν Λάσμε...

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από την ΤΣΣΚΑ
Μόσχας στη ρωσική πρωτεύουσα με 86-69 παρουσιάζοντας δύο πρόσωπα στο ματς. Στο α΄ημίχρονο το Τριφύλλι ήταν πολύ διαβασμένο, παίζοντας εξαιρετική άμυνα, μπαίνοντας πολύ δυνατά στα ριμπάουντ και μπλοκάροντας, κυρίως με τους Στεφάν Λάσμε και Τζέιμς Γκιστ, τους ψηλούς της ΤΣΣΚΑ. Αν μάλιστα δεν σημείωνε τόσο μεγάλα ποσοστά αστοχίας, θα μπορούσε να κλείσει το ημίχρονο προηγούμενο.

Το γ΄δεκάλεπτο αποδεικνύεται σε μεγάλη πληγή για τους «πράσινους», που μπήκαν σαν υπνωτισμένοι από τα αποδυτήρια, δεν μπορούσαν να πλησιάσουν το αντίπαλο καλάθι και απειλούσαν μόνο με μακρινά σουτ. Στο διάστημα αυτό η ΤΣΣΚΑ Μόσχας μέτρησε 31 πόντους με 8/11 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 3/3 βολές, 6-3 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 4 λάθη, ενώ ο Παναθηναϊκός είχε 19 πόντους με μόλις 2/7 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 3/5 βολές, 1-4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 0 κοψίματα και 6 λάθη. Η ομάδα φάνηκε να έχει αδειάσει από ενέργεια, παίζοντας ανορθολογικά κι έχοντας χαλαρώσει την άμυνά της, δίνοντας πολλά περιφερειακά σουτ στους αντιπάλους του, οι οποίοι δεν είπαν όχι στο δώρο των «πράσινων». Ο Σάσα Καούν έκανε μεγάλη ζημιά στο Τριφύλλι, όπως και οι Μίλος Τεόντοσιτς και Σόνι Γουίμς που ήταν ιδιαίτερα εύστοχοι στο ματς. Από τον Παναθηναϊκό ξεχώρισαν, μέχρι να κουραστούν, οι Γκιστ και Λάσμε, ενώ αθόρυβη δουλειά έκανε και ο Δημήτρης Διαμαντίδης, που όμως δεν είχε βοήθεια στο οργανωτικό κομμάτι από τους γκαρντ του Τριφυλλιού. Ιδίως ο Μάρκους Μπανκς δείχνει να μην μπορεί να προσαρμοστεί στις απαιτήσεις του Παναθηναϊκού και της Ευρωλίγκας. Ο Γιόνας Ματσιούλις ευστόχησε σε κάποια σουτ στο δ΄δεκάλεπτο καταφέρνοντας να μειώσει τη διαφορά για τους «πράσινους».

Την επόμενη εβδομάδα ο Παναθηναϊκός θα ταξιδέψει στη Λιθουανία για να αντιμετωπίσει τη Ζαλγκίρις Κάουνας σε ένα ακόμα δύσκολο παιχνίδι στην προσπάθεια πρόκρισης στην επόμενη φάση της Ευρωλίγκας. To Tριφύλλι βρίσκεται στο 4-3 αυτή τη στιγμή και ενδεχόμενη ήττα θα τον φέρει σε δύσκολη θέση, όσον αφορά στην κατάκτηση της 4ης θέσης του ομίλου.

Η εικόνα του ματς:

Mε τους Διαμαντίδη, Ούκιτς, Ματσιούλις, Τσαρτσαρή και Σχορτσανίτη ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός τον αγώνα, προσπαθώντας να περάσει τη μπάλα στο λόου ποστ από τα πρώτα λεπτά. Παρότι το Τριφύλλι ήταν κοντά στο σκορ εξαρχής (προηγήθηκε και με 7-8, μετά από καλάθι του Τσαρτσαρή), αδράνησε σε δύο σερί άμυνες, δίνοντας την ευκαιρία στον Καούν να καρφώσει για το 17-12. Η άμυνα της ΤΣΣΚΑ έκλεισε και δεν επέτρεπε το inside game για το Τριφύλλι. Ο Γκιστ από κοντά μείωσε για τους «πράσινους», αλλά ο Τεόντοσιτς πήρε δύο τρίποντα, ευστόχησε και στα δύο ανοίγοντας τη διαφορά για τους Ρώσους (25-15 στο α΄δεκάλεπτο).

Ο Γιόνας Ματσιούλις ευστόχησε στο πρώτο τρίποντο για τον Παναθηναϊκό που μέχρι τότε είχε 0/4, ο Λάσμε έπαιξε καλή άμυνα μπροστά στον Κρστιτς, δίνοντας την ευκαιρία στον Γκιστ με γρήγορο λέι απ να μειώσει για το 25-20. Ο Αμερικανός πάουερ φόργουορντ του Τριφυλλιού με τρομερή αυτοπεποίθηση ευστόχησε σε τρίποντο. Με ωραία ασσίστ από τον Μπράμο, ο Λάσμε κάρφωσε, φέρνοντας τη διαφορά στους δύο (27-25). Παρά την αστοχία σε σουτ υπό καλές προϋποθέσεις, ο Παναθηναϊκός παρέμενε κοντά στο σκορ, χάρις στην εξαιρετική άμυνά του. Ο Διαμαντίδης με βολές έκανε το 35-33, αλλά ο Τεόντοσιτς πρόλαβε την κόρνα και από μέση απόσταση σημείωσε το 37-33, σκορ με το οποίο έληξε το ημίχρονο.

Το γ΄δεκάλεπτο ήταν για ένα ακόμα παιχνίδι πληγή για το Τριφύλλι. Η αστοχία σε διαδοχικά τρίποντα στοίχισε στον Παναθηναϊκό, ενώ είχε ακόμα και τη δυνατότητα να περάσει μπροστά στο σκορ στις αρχές του β΄ημιχρόνου. Η ΤΣΣΚΑ εκμεταλλεύτηκε τις αμυντικές αδυναμίες του Καπόνο, τον οποίο στόχευε ο Μεσίνα, πήρε πολλά σουτ από την πλευρά του με Γουίμς, Τεόντοσιτς και Καούν και άνοιξε η διαφορά για τους Ρώσους (58-43). Ο Παναθηναϊκός είχε ξεφουσκώσει κι έδειχνε πελαγωμένος, δεχόμενος εύκολα καλάθια τόσο περιφερειακά, όσο και στο λόου ποστ. Κακή κυκλοφορία της μπάλας και κακή άμυνα, ήταν τα στοιχεία που επέτρεψαν στην ΤΣΣΚΑ να ξεφύγει στο σκορ με 79-53 στο 33'.

To Tριφύλλι προσπάθησε να μειώσει αυτό το -26, βελτιώνοντας μερικώς την άμυνά του. Με Ματσιούλις και Λάσμε οι «πράσινοι» έτρεξαν ένα σερί 10-0 για το 76-63. Ωστόσο τα πολλά λάθη, η έλλειψη καθαρού μυαλού, αλλά και η μεγάλη ευστοχία των Ρώσων σε σουτ τριών πόντων, έδωσαν μία άνετη νίκη στην ΤΣΣΚΑ που βρίσκεται με το ένα πόδι στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Δεκάλεπτα: 25-15, 35-31, 66-50, 86-69

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Μεσίνα): Τεόντοσιτς 20 (3/5δίπ., 4/6τρίπ., 2/3β., 4ρ., 7ασ., 2κλ., 4λ. σε 32:30), Μίτσοφ 10 (1/3τρίπ., 4ασ., 2κλ.), Τζάκσον 11 (2/4τρίπ., 5ρ.), Κρστιτς 8 (2κοψ.), Γουίμς 19 (5/10δίπ., 3/6τρίπ., 3ρ., 4ασ., 2κλ., 6λ. σε 33:31), Ζοζούλιν, Έρτσεγκ 5 (1/2τρίπ., 2ασ., 2λ.), Κρίστμας (0/1τρίπ.), Κάουν 13 (6/6δίπ., 1/1β., 8ρ., 2ασ., 2κλ., 5κοψ. σε 33:51)

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος (0/2τρίπ., 3ρ., 2ασ., 2κλ.), Ματσιούλις 15 (3/6δίπ., 3/7τρίπ., 6ρ., 1κλ., 2λ. σε 29:58), Καπόνο 5 (1/4δίπ., 1/2τρίπ., 1λ.), Ούκιτς 8 (2/5δίπ., 1/1τρίπ., 1/2β., 3ασ., 1κοψ., 5λ.), Λάσμε 12 (5/9δίπ., 2/3β., 8ρ., 1ασ., 1λ.), Τσαρτσαρής 3 (1/1δίπ., 1/2β., 1ρ.), Διαμαντίδης 5 (0/2δίπ., 1/4τρίπ., 2/2β., 4ρ., 6ασ., 2κλ., 1λ. σε 31:23), Γκιστ 12 (3/7δίπ., 2/6τρίπ., 10ρ., 1κλ., 1λ. σε 28:56), Μπανκς 3 (0/1δίπ., 1/3τρίπ., 0/2β., 3ασ., 1κλ., 1λ.), Ξανθόπουλος, Σκορδίλης, Σχορτσανίτης 6 (3/7δίπ., 0/1β., 4ρ., 1κλ., 2λ. σε 14:59)