Νέα κυριαρχία των Σπερς

Πολύ εύκολα έφτασαν στο 2-0 οι Σαν Αντόνιο Σπερς, οι Μέμφις Γκρίζλις ισοφάρισαν σε 1-1 και οι Ιντιάνα Πέισερς επανέκτησαν το πλεονέκτημα έδρας.Οι πρωταθλητές της δυτικής περιφέρειας του NBA στη φετινή regular season δεν είχαν... πρόβλημα στο δεύτερό τους ματς με τους Γιούτα Τζαζ. Η διαφορά πήρε διαστάσεις πολύ γρήγορα και αμφότερες οι ομάδες χρησιμοποίησαν αναπληρωματικούς στο τελευταίο 12λεπτο. Ακολουθούν δύο παιχνίδια στο Σολτ Λέικ, στα οποία τα «σπιρούνια» θα επιδιώξουν το sweep.Δεν έγινε δεύτερο σερί «θαύμα» στο Μέμφις, αφού
οι «αρκούδες» κατέβαλαν τους Λος Άντζελες Κλίπερς, οι οποίοι επιδίωξαν πάλι ανατροπή στο τέλος του αγώνα. Έτσι οι Γκρίζλις διαμόρφωσαν το 1-1 στη σειρά, πριν αυτή μεταφερθεί στην «πόλη των αγγέλων».Τέλος, οι Πέισερς «ξέσπασαν» στο τρίτο 12λεπτο χρησιμοποιώντας τη δύναμή τους στη ρακέτα και πήραν το προβάδισμα με 2-1 στη σειρά με τους Ορλάντο Μάτζικ. Το τέταρτο ματς θα γίνει πάλι στην πολιτεία της Φλόριντα, αλλά οι εκπρόσωποι της Ιντιανάπολις επανέκτησαν το συνολικό πλεονέκτημα έδρας.Παρακάτω όλα τα αποτελέσματα της βραδιάς:Σαν Αντόνιο Σπερς-Γιούτα Τζαζ 114-83 (στο 2-0 οι Σπερς)Ορλάντο Μάτζικ-Ιντιάνα Πέισερς 74-97 (στο 2-1 οι Πέισερς)Μέμφις Γκρίζλις-Λος Άντζελες Κλίπερς 105-98 (στο 1-1 η σειρά)