«Επαγγελματική» νίκη για τους Σάουντερς

Μπορεί να υστέρησαν στην κατοχή της μπάλας, αλλά οι Σιάτλ Σάουντερς κατέβαλαν με 2-0 τους Λος Άντζελες Γκάλαξι.Στο 40ό λεπτό ο Έντι Τζόνσον, πρώην στράικερ του Άρη, άνοιξε το σκορ με κεφαλιά ύστερα από σέντρα του Μάουρο Ροζάλες, πρώην χαφ του Άγιαξ. Ακολούθησε το 2-0 του Φρέντι Μοντέρο στο 48ο λεπτό, το οποίο αποδείχθηκε αρκετό για τους γηπεδούχους.Στο ημίχρονο αντικαταστάθηκε ο Μίκαελ Γκασπούρνινγκ, περσινός γκολκίπερ της Ξάνθης. Ο άτυχος τερματοφύλακας υπέστη τραυματισμό και στη θέση του εισήλθε ο Μπράιαν Μέρεντιθ.Έτσι
οι Σάουντερς συμπλήρωσαν 16 βαθμούς σε επτά αγώνες και «καλοβλέπουν» την κορυφή της δυτικής περιφέρειας του MLS. Αντίθετα οι κάτοχοι του τίτλου, Γκάλαξι, έμειναν στους δέκα βαθμούς σε οκτώ ματς με την τέταρτή τους φετινή ήττα.Σιάτλ Σάουντερς: Γκασπούρνινγκ (46' Μέρεντιθ), Ουρτάδο, Παρκ, Γκονζάλεζ, Σκοτ, Έβανς, Αλόνσο, Εστράδα, Ροζάλες (74' Μπουρς), Τζόνσον (81' Κάσκεϊ), Μοντέρο.Λος Άντζελες Γκάλαξι: Γκουντέτ, Λόπεζ, Γκολ, Τζόρνταν (71' Νούναν), Ντε Λα Γκάρζα, Βίτορ Ζούνιορ, Μαρτσέλο, Ντόνοβαν, Φράνκλιν, Κρίστμαν (53' Μπαντλ), Μπάρετ (58' Μακ Γκι).{youtube}tgGMBTgoA2E{/youtube}