Δίκαιη μοιρασιά στη Λανούς

Στο ισόπαλο 1-1 κατέληξαν Λανούς και Φλαμένγκο στο πρώτο του παιχνίδι για την φάση των ομίλων του Κόπα Λιμπερταδόρες.Το αποτέλεσμα ήταν μεν δίκαιο, καθώς οι ομάδες παρουσιάστηκαν ισοδύναμες, αλλά σίγουρα ευνοημένη ήταν η Φλαμένγκο. Άλλωστε, ο σύλλογος του Ροναλντίνιο αγωνίστηκε στην Αργεντινή, αλλά πήρε έναν βαθμό, ο οποίος ενδέχεται να αποδειχθεί «χρυσός» στην συνέχεια.Ο Λεονάρντο Μούρα άνοιξε το σκορ στο 45ο λεπτό στην πρώτη ομαλά αναπτυγμένη φάση των Βραζιλιάνων. Εντούτοις, η υπεροχή των
γηπεδούχων στο πρώτο μισό της αναμέτρησης επιβραβεύτηκε με γκολ του Σέζαρ Καράντσα στο... 74ο λεπτό. Συγκεκριμένα, η Φλαμένγκο ανέβασε την απόδοσή της στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά δεν μπόρεσε να αποφύγει την ισοφάριση.Την προηγούμενη εβδομάδα, η Έμελετς από το Εκουαδόρ είχε κερδίσει με 1-0 την Ολίμπια από την Παραγουάη στο έτερο παιχνίδι της πρώτης αγωνιστικής του δεύτερου ομίλου της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης, οπότε παρέμεινε στο ρετιρέ του γκρουπ. Στις 23 Φεβρουαρίου, πάντως, η Λανούς θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την Ολίμπια στο ματς που ακολουθεί στο πρόγραμμα.Λανούς: Μαρτσεσίν, Αραούχο, Μπραγκιέρι (90' Ιζκουίβερντοζ), Γκολτζ, Μπάλμπι, Βαλέρι, Φρίτζλερ, Λεντέσμα, Περέιρα (73' Καράντσα), Παβόνε, Νέιρα (62' Ρομέρο).Φλαμένγκο: Φελίπε, Λεονάρντο Μούρα, Τζούνιορ Σέζαρ, Ντάβιντ, Ουέλιντον, Ρενάτο (86' Μοράες), Μαλντονάντο, Άιρτον (71' Μποτινέλι), Ουίλιανς, Ρονανλντίνο, Ντέιβιντ (90' Νεγκουέμπα).