Ρολάν Γκαρός-Ο Στέφανος Τσιτισιπάς για πρώτη φορά στον 2ο γύρο

20:12 28/5/2018 - Πηγή: Aixmi

Την πρώτη του νίκη σε γενικό ταμπλό Γκραντ Σλαμ πέτυχε ο Στέφανος Τσιτσιπάς, επιβεβαιώνοντας την εξαιρετική φόρμα του. Νίκησε τον Ισπανό Κάρλος Ταμπερνέρ (Νο 194 στον κόσμο) με 3-1 σετ και πέρασε στον 2ο γύρο τού Ρολάν Γκαρός. Τα σετ ήταν 7-5, 6-7, 6-4, 6-3.

Το δεύτερο σετ ήταν και το πιο συναρπαστικό, καθώς ο Τσιτσιπάς προηγήθηκε έξι φορές, αλλά ο Ταμπερνέρ ισοφάρισε ισάριθμες και πήρε το τάι μπρέικ με 7-6, μετά από μία ώρα και 11 λεπτά.

Ο Τσιτσιπάς βρίσκεται στην 40ή θέση της παγκόσμιας κατάταξης. Επόμενος αντίπαλός του είναι ο Αυστριακός Ντόμινικ Τιμ, Νο 8 στον κόσμο.

The post Ρολάν Γκαρός-Ο Στέφανος Τσιτισιπάς για πρώτη φορά στον 2ο γύρο appeared first on Aixmi.gr - Ειδήσεις από την Ελλάδα και όλο τον κόσμο - Έκτακτη επικαιρότητα.