Ρεκόρ συμμετοχών φέτος στον 3ο Διεθνή Ημιμαραθώνιο της Αθήνας

15:49 5/5/2014 - Πηγή: Espresso
ΡΕΠΟΡΤΑΖΡεκόρ συμμετοχών φέτος στον 3ο Διεθνή Ημιμαραθώνιο της ΑθήναςΔευτέρα, Μάιος 5, 2014 - 15:46

Το... αθλητικό της πρόσωπο έδειξε χθες η πρωτεύουσα, φιλοξενώντας τον 3ο Διεθνή Ημιμαραθώνιο Αθήνας και τους περίπου 12.000 δρομείς που πήραν μέρος σε αυτόν. Ατομα όλων των ηλικιών έτρεξαν στους κεντρικούς δρόμους της πόλης, που αποτελούν το ιστορικό κέντρο της Αθήνας, στηρίζοντας

τη διοργάνωση, η οποία φέτος έσπασε όλα τα ρεκόρ συμμετοχών. Ο Μιχάλης Παρμάκης ήταν ο νικητής στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ημιμαραθωνίου, αλλά και της γενικής κατάταξης. Ο αθλητής του ΜΕΑΣ Τρίτων Θεσσαλονίκης διένυσε την απόσταση σε 1.09.55 και άφησε δεύτερο τον Γιώργο Καραβίδα με 1.10.33 και τρίτο τον Γιώργο Μίνο με 1.12.26. Η Γάγδα Γαζέα μετά τη νίκη της στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Μαραθωνίου, επικράτησε και στον ημιμαραθώνιο με 1.22.09. Δεύτερη της κούρσας ήταν η Παναγιώτα Βλαχάκη με 1.22.27 και τρίτη η Ντενίζ Δημάκη με 1.22.55. Η παλιά πρωταθλήτρια των αποστάσεων Αγγελική Ραφτάκη ήταν πρώτη στην κούρσα των 3 χλμ. των γυναικών. Η αθλήτρια διένυσε την απόσταση σε 12.55, μπροστά από την Ελένη Φράγκου (13.50) και τη Μαρία Μαστοροπούλου.