Η… απόδραση των Νάγκετς

07:15 10/12/2013 - Πηγή: TNSite
Την εξαιρετική πορεία των τελευταίων δύο-τριών εβδομάδων συνέχισαν οι Ντένβερ Νάγκετς, που επικράτησαν έπειτα από ένα κακό ποιοτικά και με πολλά άστοχα σουτ παιχνίδι, 75-74 των Γουίζαρντς. Οι γηπεδούχοι, διατηρούσαν καθ΄ όλη τη διάρκεια του αγώνα προβάδισμα 4-6 πόντων, όμως στο τελευταίο τρίλεπτο οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο συγκεντρωμένοι και κατάφεραν να πάρουν τη νίκη, χάρη σε καλάθι του Κένεθ Φαρίντ. Κορυφαίοι για τους νικητές, ήταν οι Τσάντλερ και Ρόμπινσον με 17 και 16 πόντους αντίστοιχα. Για τους Γουίζαρντς, πρώτος σκόρερ ήταν ο Ουόλ με 20.

Τέλος στην κακή παρένθεση του

προηγούμενου αγώνα τους στο Κλίβελαντ έβαλαν οι Κλίπερς, που επικράτησαν πιο εύκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό 94-83 των Σίξερς στη Φιλαδέλφεια. Με το δίδυμο των Γκρίφιν και Πολ να κάνει για ένα ακόμα βράδυ επίδειξη δύναμης με 26 και 25 πόντους αντίστοιχα και τον Τζόρνταν να «κατεβάζει» 21 ριμπάουντ, η ομάδα του Λος Άντζελες έφτασε στις 14 νίκες σε 22 αγώνες, παρότι σούταρε με το απογοητευτικό 18% στα τρίποντα. Οι Σίξερς πλήρωσαν τη κακή τρίτη τους περίοδο, όπου έχασαν την επαφή με το σκορ και έτσι η καλή απόδοση των Τέρνερ και Γιάνγκ, δεν συνοδεύτηκε από θετικό αποτέλεσμα.

Στη Σάρλοτ, παρά τις απουσίες των δύο ομάδων Μπόμπκατς και Γουόριορς προσέφεραν ένα εκπληκτικό παιχνίδι που βρήκε νικητές τους γηπεδούχους που προηγήθηκαν με 12 πόντους στο ημίχρονο με σκορ 115-111. Η προσπάθεια για ανατροπή από τους «πολεμιστές» έγινε στο τέλος αλλά δεν στέφθηκε από επιτυχία, χάρη στους εκπληκτικούς Γουόκερ και Χέντερσον που πέτυχαν τους 55 πόντους των νικητών. Συγκινητικός από πλευράς Γκόντεν Στέιτ ο Στέφεν Κάρι, που είχε 43 πόντους, 9 ασίστ και 6 ριμπάουντ.

Τη πρώτη τους νίκη μετά από δύο σερί ήττες από Γουόριορς και Κλίπερς πέτυχαν στο Μέμφις οι Γκρίζλις, που επικράτησαν 94-85 του Ορλάντο. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 21 πόντους διαφορά στο ημίχρονο (51-30), αλλά έκαναν τα εύκολα δύσκολα στο τέλος, αφού η Μάτζικ πλησίασε μέχρι και στους τέσσερις πόντους, αλλά δεν άντεξε να κάνει τη πλήρη ανατροπή. Για τους νικητές οι Έλληνες Κουφός και Καλάθης πραγματοποίησαν καλές εμφανίσεις, αφού ο πρώτος είχε 7 πόντους και 11 ριμπάουντ σε 26 λεπτά συμμετοχής και ο δεύτερος 6 πόντους με 8 ασίστ σε 20΄. Κορυφαίοι για το Μέμφις ήταν οι Ράντολφ και Λιούερ με 19 και 16 πόντους αντίστοιχα, την ώρα που για τη Μάτζικ, από 19 είχαν οι Νίκολσον και Νέλσον.

Γκρίζλις (10-10)-Μάτζικ (6-15) 94-85Ράντολφ 19 (12ριμπ.), Λιούερ 16 (12ριμπ.), Κόρλεϊ 13 (7ασίστ.), Καλάθης 6 (8ασίστ)-Νίκολσον 19 (11ριμπ.), Νέλσον 19 (5ασίστ), Αφλάλο 17, Ντέιβις 16 (9ριμπ.)

Γουίζαρντς (9-11)-Νάγκετς (13-8) 74-75Ουόλ 20 (8ασίστ), Γκόρτατ 16 (8ριμπ.), Αρίζα 14, Μπούκερ 12 (12ριμπ.)-Τσάντλερ 17 (8ριμπ.), Ρόμπινσον 16 (4κλεψ.), Χίκσον 9 (8ριμπ.), Χάμιλτον 8 (8ριμπ.).

Μπόμπκατς (10-11)-Γουόριορς (12-10) 115-111Γουόκερ 31, Χέντερσον 24, Σέσιονς 13 (5ασίστ), ΜακΡόμπερτς 11 (10ριμπ. 6ασίστ)- Κάρι 43 (9 ασίστ, 6ριμπ.), Τόμπσον 22, Λι 14 (16ριμπ.), Μπόγκουτ 8 (12ριμπ.).

Σίξερς (7-15)-Κλίπερς (14-8) 83-94Τέρνερ 25 (8ριμπ. 5ασίστ), Γιάνγκ 16 (11ριμπ.), Ρότεν 9 (10ριμπ. 7ασίστ), Τόμπσον 8-Γκρίφιν 26 (8ριμπ.), Πολ 25 (13ασίστ), Τζόρνταν 11 (21ριμπ.), Γκριν 9.

Πηγή: sport-fm.gr