Σε «ρηχά νερά»

Σε «ρηχά νερά» κινήθηκε η εθνική ομάδα του μπάσκετ, και χωρίς να εντυπωσιάσει επικράτησε με 88-76 της Νιγηρίας, σε φιλικό αγώνα στο Σάο Κάρλος της Βραζιλίας στο πλαίσιο της προετοιμασίας για το Προολυμπιακό Τουρνουά.

Κορυφαίοι του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος ήταν δύο ερυθρόλευκοι. Ο λόγος για τον Βασίλη Σπανούλη και τον Γιώργο Πρίντεζη, οι οποίοι με 20 και 15 πόντους αντίστοιχα αποδείχθηκαν ο μεγαλύτερος κίνδυνος για την άμυνα της Νιγηρίας.

Αν και η ελληνική ομάδα έκλεισε το ημίχρονο πίσω στο σκορ με -3 (42-45) και την τρίτη περίοδο χάνοντας στο καλάθι (62-64), κατάφερε τελικά

να ξεφύγει στο σκορ και με ένα σερί 11-0 να κάνει το 64-69 σε 75-69 .Με οδηγό τον Βασίλη Σπανούλη, η ελληνική ομάδα έφτασε να προηγείται 83-71 δυόμισι λεπτά πριν το τέλος εξασφαλίζοντας τη νίκη γοήτρου με 88-76.

Η επόμενη φιλική αναμέτρηση της εθνικής θα γίνει αύριο με αντίπαλο την ομάδα της Νέας Ζηλανδίας.

Τα δεκάλεπτα της αναμέτρησης: 26-19, 42-45, 62-64, 88-76

Ελλάδα: Βασιλειάδης 3, Μπουρούσης 10, Ζήσης 10, Σπανούλης 20, Καλάθης 12, Φώτσης 3, Πρίντεζης 15, Παπανικολάου 6, Μαυροειδής 3, Μάντζαρης 3, Σλούκας 3, Μπράμος, Καϊμακόγλου, Καββαδάς

Νιγηρία: Σκιν 11, Ιμπέκουε 2, Ντιόγκου 17, Αλ Φαρούκ 8, Νταγκουντούρο 9, Ογκούτσι 7, Άρτσιμπονγκ 4, Αλάντε 16, Ογιεντέζι 2, Ογκμπούζα