Πρώτοι και στη κολύμβηση οι Έλληνες αθλητές

Δυο χρυσά μετάλλια στην κολύμβηση έρχονται να προστεθούν στα πολύ καλά αποτελέσματα και στις πρωτιές που καταγράφουν οι έλληνες αθλητές στους Μεσογειακούς Αγώνες «Μερσίνη 2013», με νικητές στα 100μ. ελεύθερο γυναικών την Νόρα Δράκου και στα 200μ. πρόσθιο ανδρών τον Παναγιώτη Σαμιλίδη.

Η Δράκου που είχε πάρει την πρόκριση για τον τελικό, χάρη στο 56.64 που πέτυχε στα πρωινά προκριματικά κάλυψε την απόσταση στον τελικό σε 55.63. Στο αντίστοιχο αγώνισμα ο Κριστιάν Γκολομέεβ περιορίστηκε στην 7η θέση με 50.51. Το χρυσό μετάλλιο στους άνδρες πήρε ο Ιταλός Λούκα Λεονάρντι με

48.84, ενώ ακολούθησε ο συμπατριώτης του Λούκα Ντότο με 49.72

Ο Παναγιώτης Σαμιλίδης βρέθηκε στο πρώτο σκαλί του βάθρου ύστερα από τον τελικό των 200μ. πρόσθιο ανδρών, καθώς κάλυψε την απόσταση σε 2:12.31 και κατέκτησε την πρώτη θέση ενώ το χάλκινο μετάλλιο πήρε ο Δημήτρης Κουλούρης που κατετάγη τρίτος με 2:13.27. Την δεύτερη θέση κατέκτησε ο Ιταλός Φλάβιο Μπιτζάρι με 2:12.67.

Η Μαρία Μιχαλάκα με 2:36.87 έμεινε εκτός οκτάδας στα 200μ. πρόσθιο.

Στην φωτογραφία οι πρωταθλητές Ελλάδος Παναγιώτης Σαμιλίδης και Νόρα Δράκου, οι οποίοι και βραβεύτηκαν για τις επιτυχίες τους στον διεθνή χώρο τον περασμένο Ιανουάριο από τον Α.Ν.Ο. ΖΑΚΥΝΘΟΥ. Επίσης, για την προσφορά τους στην Ελληνική κολύμβηση βραβεύτηκαν και οι προπονητές τους, Αλέξανδρος Νικολόπουλος και Γιώργος Λεκάκης.