Ο Καρντόσο «ξελάσπωσε» τον Ολυμπιακό στα Γιάννενα (Video)

Attikipress.gr |Ηλεκτρονική ενημέρωση.

Ο Ολυμπιακός πέρασε από τους Ζωσιμάδες και ανέβηκε ξανά στο +7 από τη δεύτερη θέση καθώς επικράτησε με 2-0 του ΠΑΣ. Πρωταγωνιστής ο Παραγουανός Όσκαρ Καρντόσο, που πέτυχε το παρθενικό του τέρμα με την φανέλα του Ολυμπιακού

και «ξεκλείδωσε» το ματς, το άλλο τέρμα πέτυχε ο Σεμπά στις καθυστερήσεις.

Το ματς

Ο ΠΑΣ απείλησε πρώτος με το ανεπανάληπτο τετ-α-τετ του Μαμπουλού στο 4′.

Ίδια κατάληξη είχε και το συρτό σουτ του Κοζορώνη στο 31′ και πάλι μετά από αντεπίθεση του ΠΑΣ.

Ο Αλβανός Λίλα στο 43′ είδε δεύτερη κίτρινη κάρτα και πήγε νωρίς για ντους , ενώ ο ΠΑΣ έμεινε με δέκα παίκτες.

Η επέμβαση του Περιστερίδη ένα λεπτό αργότερα κράτησε το 0-0 σε ένα χορταστικό πρώτο 45λεπτο.

Η άμυνα του ΠΑΣ κυριολεκτικά «κοιμήθηκε» στο 69′. Ο Σεμπά σέντραρε, οι αμυντικοί απλά παρακολουθούσαν και ο Καρντόσο με προβολή άνοιξε το σκορ και ουσιαστικά οδήγησε στη νίκη τον ΟΣΦΠ.

Ο Σεμπά στις καθυστερήσεις και με λόμπα διαμόρφωσε το τελικό 0-2.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Περιστερίδης, Μπουκουβάλας, Κούτρης, Μιχαήλ, Μπέριος, Τζημόπουλος, Λίλα, Κοζορώνης, Ακόστα(81′ Ναδάλες), Ζάιρο(75′ Κόντε), Μαμπουλού(59′ Γαρουφαλιάς)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπέντο): Λεάλι, Φιγκέιρας, Ρέτσος, Μποτία Ντα Κόστα, Μιλιβόγεβιτς, Μάρτινς, Ελλιονούσι(58′ Πάρντο), Φορτούνης(65′ Ιντέγε), Σεμπά, Καρντόσο(79′ Καμπιάσο)