Νίκη-«πρόκριση» Παναθηναϊκού στη Σκωτία

Παίζοντας, ανά διαστήματα, καλό ποδόσφαιρο, ο Παναθηναϊκός έκανε το αποφασιστικό βήμα για πρόκριση στην επόμενη φάση του Europa League. Οι «πράσινοι» επιβλήθηκαν με σκορ 2-0, εκτός έδρας, της Μάδεργουελ και ουσιαστικά εξασφάλισαν το εισιτήριο για τους ομίλους της διοργάνωσης.

Το πρώτο τέρμα του Παναθηναϊκού σημειώθηκε

μετά την εκτέλεση φάουλ του Χριστοδουλόπουλου και την προσπάθεια για τακουνάκι από τον Μπουμσόνγκ, στο 14ο λεπτό του αγώνα. Οι Σκωτσέζοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, πίεσαν την ελληνική ομάδα, όμως το γκολ δεν ήρθε.

Αντίθετα, ο Παναθηναϊκός, σε μία αντεπίθεσή του στο 76ο λεπτό, κατάφερε να κάνει το 2-0, όταν ο Σισοκό πέρασε πολύ ωραία μπαλιά στον αμαρκάριστο Μαυρία, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να πλασάρει τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Οι συνθέσεις:

Μάδεργουελ (ΜακΚολ): Ράντολφ, Χάμμελ, Χάτκινσον, Ράμσντεν, Λο, Χέιτλι, Χάμφρει, Λάσλει, Ογιάμα (78' Ντέιλι), Χίντγκο, Μέρφι.

Παναθηναϊκός (Φερέιρα): Καρνέζης, Βύντρα, Βελάσκες, Μπουμσόνγκ, Σπυρόπουλος, Βιτόλο, Μαρίνος (67' Κατσουράνης), Ζέκα, Σισοκό, Χριστοδουλόπουλος (85' Φορναρόλι), Τοτσέ.