Κύπελλο Ελλάδας: Προκρίθηκαν Αστέρας και Τύρναβος- Έξω η Καλλονή

Ο Αστέρας Τρίπολης και ο Τύρναβος ήταν οι ομάδες που κατάκτησαν την πρόκριση στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας από τον 7ο όμιλο, μετά τον αποκλεισμό της Καλλονής.

Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν μεταξύ τους στο στάδιο «Αλκαζάρ» της Λάρισας, στο πλαίσιο της 3ης και τελευταίας αγωνιστικής στη φάση των ομίλων και αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1.

Οι γηπεδούχοι Θεσσαλοί άνοιξαν το σκορ με τον Καραμανλή στο 36ο λεπτό, για να ισοφαρίσουν οι Αρκάδες στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του α΄ ημιχρόνου με εξαιρετικό σουτ του Μούκαμ.

Η

ισοπαλία στη συγκεκριμένη αναμέτρηση κατέστησε άχρηστη τη νίκη της Καλλονής επί του Αιγινιακού με 5-0, καθώς για να προκριθεί η ομάδα της Λέσβου θα έπρεπε να χάσει ο Τύρναβος. Το συγκρότημα του Γιάννη Μαντζουράκη σκόραρε με τους Καμαρά (1΄, 74΄), Βλαστέλη (36΄), Αγρίτη (53΄) και Ξύδα (90΄+).

Η τελική κατάταξη: Αστέρας Τρίπολης 7, Τύρναβος 5, Καλλονή 4, Αιγινιακός 0.