Κλάματα, οδύνη και επεισόδια μετά τον διασυρμό της Εθνικής Βραζιλίας στο Μουντιάλ

16:43 9/7/2014 - Πηγή: KoolNews

9/7/2014: Την απόλυτη τραγωδία βίωσαν εχθές εκατομμύρια Βραζιλιάνοι μετά από την ήττα της ομάδας τους από την Εθνική της Γερμανίας. Η σελεσάο δέχτηκε τέσσερα γκολ σε έξι λεπτά, αφού ακολούθησαν εκείνα του Τόνι Κρόος (24΄, 26΄) και Σάμι Κεντίρα (29΄), με τους παίκτες της να «κουτουλούν» μεταξύ τους και απλά να παρακολουθούν τους ποδοσφαιριστές του Λεβ να «ζωγραφίζουν» στο χορτάρι του «Μινεϊράο».

Η πέντε φορές πρωταθλήτρια κόσμου πήγε στα αποδυτήρια μέσα σε σφυρίγματα και αποδοκιμασίες αλλά τουλάχιστον γλύτωσε από το αρνητικό ρεκόρ καθώς είχε φροντίσει γι αυτό η Γιουγκοσλαβία του Ντούσαν Μπάγιεβιτς, που στη νίκη της με 9-0 επί του Ζαΐρ στο Μουντιάλ του 1974 είχε προηγηθεί 6-0 στο ημίχρονο.