Υποβιβάστηκε η Μονακό!

Η Λιόν πέρασε με νίκη 2-0 από το Μονακό, παρέμεινε στην τρίτη θέση παίρνοντας το εισιτήριο για το Champions League και έστειλε τους Μονεγάσκους στη Ligue 2! Την... έστειλε στα Tάρταρα η Λιόν Μόνο νίκη ήθελε η Μονακό απέναντι στη Λιόν στο «Λουί Ντε» για να παρεμείνει στην κατηγορία, ενώ ακόμη και με ισοπαλία θα μπορούσε να τα καταφέρει με συνδυασμό αποτελεσμάτων. Οι «λιονέ» από την άλλη δεν ήθελαν σε καμία περίπτωση να χάσουν, καθώς η Παρί... καραδοκούσε για την τρίτη
θέση.Το παιχνίδι δεν ήταν καλό ποιοτικά στο πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να δημιουργούν ελάχιστες ευκαιρίες μπροστά στις δύο εστίες. Η Λιόν ήλεγχε τον ρυθμό του αγώνα, ενώ οι Μονεγάσκοι δεν έβρισκαν τον τρόπο να επιτεθούν. Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός ανέβηκε, οι γηπεδούχοι άρχισαν να βγαίνουν στην επίθεση, όμως στο 67' ο Ντιακατέ εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια των αμυντικών της Μονακό και από κοντά άνοιξε το σκορ. Οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία στο 70' για να ισοφαρίσουν, όταν ο Γιορίς κατάφερε να μπλοκάρει την κεφαλιά του Χάνσον πάνω στη γραμμή! Τελικά, ο Λισάντρο διαμόρφωσε το τελικό 2-0 στο 83' έπειτα από νέα αδράνεια των κεντρικών αμυντικών της Μονακό και «σκότωσε» τον Σαμπέρ από κοντά. Η Λιόν θα δώσει το «παρών» στα πλέι οφ του Champions League, ενώ η Μονακό «αποχαιρέτισε» τη Ligue 1 και υποβιβάστηκε για πρώτη φορά μετά το 1976... Συμβιβάζεται με Europa League η Παρί... Εξαιρετικός ρυθμός στο παιχνίδι στο «Ζοφρουά Γκισάρ», όπου η Σεντ Ετιέν υποδέχθηκε την Παρί. Οι «στεφανουά» δεν είχαν κανένα βαθμολογικό κίνητρο σε αντίθεση με τους Παριζιάνους, που ήθελαν τη νίκη, ώστε να έχουν ελπίδες για την κατάληψη της τρίτης θέσης. Το παιχνίδι ήταν εξαιρετικό, με τις δύο ομάδες να δημιουργούν και να χάνουν πολλές ευκαιρίες. Τελικά, χρειάστηκε η διορατικότητα ενός παίκτη που έφτασε μiα ανάσα από το «Παρκ ντε Πρενς» τον περασμένο Ιανουάριο. Ο Ντιμίτρι Παγέ έδειξε ακόμη μία φορά την ποιότητά του και έβγαλε εξαιρετική ασίστ στο Γκιλαβογκουί, ο οποίος στο 70' νίκησε από κοντά τον Κουπέ για το 1-0. Η Παρί βγήκε μπροστά και προσπάθησε να ισοφαρίσει, κάτι που κατάφερε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με εύστοχη εκτέλεση του Μποντμπέρ! Αυτό, βέβαια, δεν έφτανε στους πρωτευουσιάνους για την τρίτη θέση και θα αρκεστούν στη συμμετοχή τους στο Europa League την επόμενη σεζόν. Ο γύρος του θριάμβου!

Τα εισιτήρια της αναμέτρησης της τελευταίας αγωνιστικής στο «Μετροπόλ» είχε εξαντληθεί εδώ και αρκετές εβδομάδες, καθώς οι οπαδοί της Λιλ ήθελαν να αποχαιρετίσουν την νταμπλούχο Γαλλίας! Οι «λιλουά» υποδέχθηκαν τη Ρεν και είχαν δύο στόχους. Από τη μία ήθελαν να αποχαιρετίσουν τη σεζόν με νίκη και από την άλλη να βοηθήσουν τον Μούσα Σόου να διατηρηθεί στην πρώτη θέση του πίνακα των σκόρερ. Τελικά, τα κατάφεραν και τα δύο! Οι «ρενέ» άνοιξαν το σκορ στο 26' με αυτογκόλ του Σετζού, όμως ο Σόου έφερε το παιχνίδι στα ίσα στο 35' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Ο Σενεγαλέζος επιθετικός «χτύπησε» ξανά στο 56' και το 76', για να κάνει το χατ τρικ και να δώσει το... ιδανικό τέλος στη σεζόν για τη Λι