Το ξανάκανε!(video)

Η Βενεζουέλα επικράτησε 2-1 της Χιλής σε ένα ματς όπου πάλι η ομάδα που είχε τις περισσότερες φάσεις και τα δοκάρια, δεν είχε την τύχη με το μέρος της, κάτι που έχει γίνει ποια συνήθεια στο φετινό Κόπα Αμέρικα... Η Χιλή άρχισε το ματς όπως μας έχει συνηθίσει, έχοντας την κατοχή και πιέζοντας τον αντίπαλο μέσα στα καρέ του. Η Βενεζουέλα από την πλευρά της είχε αποφασίσει από την αρχή να αγωνιστεί πιο αμυντικά και να πάει το παιχνίδι στη δύναμη, αφού στην τεχνική είχαν μειονέκτημα. Τα πρώτα λεπτά του αγώνα ήταν αναγνωριστικά με δυνατά μαρκαρίσματα, όμως η Χιλή βρήκε σιγά – σιγά τα πατήματά της και
άρχισε να πιέζει κάνοντας το παιχνίδι της. Κόντρα στην εικόνα του αγώνα όμως η Βενεζουέλα προηγήθηκε στο 35' με κεφαλιά του Βισκαρόντο, κάτι που αποσυντόνισε τους Χιλιανούς και η συνέχεια προβλεπόνταν... δραματική. Τρεις κίτρινες κάρτες ακολούθησαν στα επόμενα 8 περίπου λεπτά, με τον Κοντρέρας να αντικρίζει την τελευταία, λίγο πριν οι δύο ομάδες αποσυρθούν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα. Το ημίχρονο φαίνεται πως ήταν ένα καλό τάιμ άουτ για τους Χιλιανούς, οι οποίοι συνήλθαν από την ψυχρολουσία του 0-1, και μπήκαν στο γήπεδο αποφασισμένοι να πάρουν την πρόκριση. Στο δεύτερο ημίχρονο, ουσιαστικά υπήρχε μόνο μία ομάδα στο γήπεδο, η οποία έκανε τη μία μεγάλη φάση μετά την άλλη. Κορυφαίες στιγμές το δοκάρι του Σουάσο στο 55' και το δοκάρι του Βαλβίδια στο 58'. Στο 71' όμως ο Σουάσο κατάφερε και έδωσε στην ομάδα του αυτό που άξιζε και της έλειπε, το γκολ, και έφερε το παιχνίδι στα ίσια. Η Χιλή συνέχισε να πιέζει για το δεύτερο γκολ που θα της έδινε τη νίκη, όμως λίγο αργότερα, στο 82', η Βενεζουέλα κατάφερε να πετύχει και δεύτερο τέρμα με τον Σίσερο, κόντρα στη ροή του αγώνα όπως συμβαίνει κατά κόρον στο Κόπα Αμέρικα που παρακολουθούμε αυτό το καλοκαίρι. Στα λίγα λεπτά που απέμειναν το σκορ δεν άλλαξε, η Χιλή έχοντας σαφώς πιο πεσμένη ψυχολογία προσπάθησε να ισοφαρίσει εκ νέου, χωρίς όμως να τα καταφέρει. Στο 83' ο Μεδέλ αντίκρυσε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα, δείγμα του εκνευρισμού των Χιλιανών, και αποβλήθηκε, ενώ λίγο πριν την λήξη (92') ο Ρινκόν αντίκρισε την κόκκινη κάρτα αφήνοντας την Βενεζουέλα με παίκτη λιγότερο, χωρίς όμως αυτό να επηρεάσει σε κάτι, αφού λίγα δευτερόλεπτα μετά ο ρέφερι σφύριξε τη λήξη του ματς. Έτσι λοιπόν, η Βενεζουέλα βρίσκεται στα ημιτελικά και την Τετάρτη καλείται να αντιμετωπίσει την Παραγουάη με φόντο τον τελικό.